Jak správně pěstovat kurkumu


Asi pro mnohé z vás bude překvapením, že kurkuma je vlastně zázvor. Pověstné jsou jeho léčivé účinky a srovnatelné s mnoha léky. Je silným antioxidantem a příznivě působí na trávení. Kurkuma pochází z Jihovýchodní Asie. Tady se pěstuje jako bylina, nebo chcete-li koření, kořen kurkumy je nepostradatelnou součástí asijské kuchyně. Kurkumě se také říká indický šafrán, neboť je to vlastně koření ze sušeného mletého oddenku kurkumovníku a používá se jako součást kořenících směsí. Pěstování kurkumy je možné i doma – pěstujeme ji klidně jako pokojovou rostlinu.

Postup

1

Kurkumu si můžete u nás pořídit v běžných zahradních centrech nebo v supermarketech a pěstovat i doma jako dekorativní pokojovou rostlinu.

2

Má požadavky na teplé a světlé stanoviště s vysokou vzdušnou vlhkostí. Zemina v nádobě by měla být písčitohlinitá s nezbytnou drenážní vrstvou na dně květináče nebo ozdobné nádoby. Charakteristické je u kurkumy střídání vegetačního období s obdobím klidu.

3

V době růstu a květu vyžaduje kurkuma vydatné zavlažování a jednou za dva týdny přihnojení tekutým hnojivem. Vzdušnou vlhkost můžeme zajistit častým rosením.

4

Kurkuma vykvétá od července do října a květy vydrží na rostlině až tři měsíce. Aby nasadila na květ, je třeba teploty kolem 25 a 30°C.

5

Po odkvětu, zhruba v listopadu, opadají listy a cibule se zatahují, což je doba nutná pro umístění rostliny na chladné a světlé stanoviště, kde ji zaléváme jen velice mírně. Optimální teplota by se měla udržovat kolem 7°C. Mírné zavlažování je nutné proto, aby cibule nevyschla.

6

Koncem března, až začátkem dubna dalšího roku, můžeme cibuli zasadit do nového substrátu. Rozmnožování kurkumy se děje dělením kořenů.