Jak správně pěstovat jostu


Máte-li rádi angrešt a černý rybíz, můžete mít klidmě obě plodiny v jedné. Křížením angreštu a černého rybízu byla totiž vyšlechtěna mimořádně lahodná odrůda, nazvaná josta. Jedná se o velice užitečný netrnitý keř nebo stromek, který plodí tmavé plody nápadně větší než černý rybíz s o něco jemnější chuti. Plody josty v sobě kombinují všechny přednosti angreštu a černého rybízu a zachovávají si jejich přínos pro zdraví. Jsou bohaté na vitamín C, chutnají sladkokysele a jejich využití v kuchyni je velmi rozmanité. Pěstovat jostu můžete snadno i na zahradě, povíme si v tomto článku jak na to.

Postup

Vysazování josty

Vysazovat nové sazenice josty můžeme podobně jako u jiných ovocných dřevin na jaře i na podzim. Podzimní čas je ovšem vhodnější v tom, že rostliny stačí do zámrzu zakořenit a na jaře pak nastoupit do bujného růstu. Pokud zakoupíte jostu v zahradnictví či školce, je dobré kořeny ponořit na jeden den do vody. Keře josty sázíme přibližně metr až metr a půl od sebe do běžné zahradní hlíny.

Josta a její množení

Množit jostu můžeme formou řízkování. Polodřevité až dřevité řízky je nejlépe odebírat na rozhraní léta a podzimu. Řízky umístíme volně do záhonu nejlépe hlinitopísčitého složení půdy a za několik týdnů zakoření. Ovšem i křížením průběžně po celou sezonu, nebo dělením starších rozrostlých keřů na začátku podzimu, lze spolehlivě jostu množit.

Pěstování josty

Josta je vděčný keř nebo stromek, který může pěstovat pro jeho nenáročnost i naprostý zahradnický začátečník. Vyžaduje podobnou péči jako jeho rodiče, tedy angrešt a černý rybíz. Rozdíl je v tom, že josta je mnohem odolnější a přizpůsobivější.

Jostu můžete pěstovat ve formě keře, nebo prostě vyřežete postranní větve, ponecháte jeden výhon a na něm necháte vytvořit korunku. U stromkového pěstování je však potřebná pevná opora v podobě dřevěného kůlu, který je třeba zapíchnout před vysazením sazenice josty, abychom neporušili kořenový systém.

Zkracování josty

Vzrostlou jostu je potřeba na jaře zkracovat, přičemž se nesmí vylamovat očka. Josta má i ve stromkové formě neuspořádaný vzrůst. Ořežeme jen nevhodně umístěné výhonky a v korunce necháme nejvíce šest hlavních větví.