Jak správně pěstovat gumovník


Gumovník, nebo také fíkus, se pěstuje již téměř 200 let. Má tmavě zelené, lesklé a tuhé listy, které jsou zpočátku zbarveny do bronzova a od stonku rostou téměř vodorovně. Velice dobře roste v pokojových podmínkách. Název gumovník se k této rostlině velice hodí. Sice z ní vytéká bíle zbarvené mléko podobně jako u fíkusů, ale podle vlastností i vzhledu se tato rostlina řadí spíše mezi pryšce. Původem je tento gumovník z Indie. Zajímáte se o pěstování gumovníku doma? Pak čtěte dále tento článek.

Postup

1

Gumovník, chcete-li fíkus, dorůstá do výšky 45 až 200 cm a na pěstování je nenáročný. Podle požadavků na velikost si můžete gumovník seřezávat. Provádí se to tak, že stonek se seřízne přímo pod listem, řez je třeba vést odspodu nahoru. Jelikož po seříznutí začne z řezu vytékat mléčná šťáva, natřeme ránu vazelínou, nebo ji můžeme ovázat gázou či jinou vhodnou tkaninou.

2

Pokud budeme o gumovník správně pečovat, odmění se nám krásným vzrůstem a dlouhověkostí.

3

Vhodnou zeminou pro pěstování gumovníku je rašelinový substrát, do kterého můžete přimíchat trochu kávové sedliny, ze které kořeny přijímají živiny.

4

Rostlina je normálně vlhkomilná, a proto ji zaléváme až po vyschnutí substrátu a v zimně zálivku omezíme na minimum. Voda by neměla být příliš studená. Přes léto je dobré gumovník rosit a umístit ji do misky s vlhkými oblázky nebo perlitem. Do zálivky můžeme přidat běžné tekuté hnojivo, maximálně dvakrát za měsíc.

5

Světelné nároky vyžaduje gumovník přiměřené, to znamená spíše rozptýlené světlo nebo polostín, nikoliv přímé sluneční záření. Běžná pokojová teplota by v zimě neměla klesat pod 12°C, protože gumovník není mrazuvzdorný.

6

Fíkus, čili gumovník, přesazujeme na jaře tehdy, až kořeny začnou prorůstat květináčem. Do nového květináče je nutné dát kvalitní drenáž, aby kořeny nezahnívaly v přílišné vlhkosti. K ošetření rostliny patří stírání prachu z listů vlhkým hadříkem. Pokud začnou listy hnědnout, znamená to většinou příliš chladné stanoviště v zimním období.