Jak správně ošetřit podlahu ze dřeva


Pokud jste si pořídili dřevěnou podlahu, nebo jste ji již zdědili při koupi objektu, je určitě krásná. Je to proto, že dřevo je přírodní materiál a podlahy z něj jsou pro svou teplou barevnost velmi oblíbené mezi lidmi. Ale abychom se mohli z dřevěné podlahy radovat co nejdéle, řekneme si několik rad o ošetřování takové podlahy.

Postup

1.

V současné době každý výrobce dřevěných podlah nabízí současně i prostředky k jejich ošetření. Máme tři základní typy pro údržbu dřevěné podlahy. Podlahu můžeme nalakovat, ošetřit olejem, nebo zvolit podlahu voskovanou. Veškeré tyto úpravy se dělají okamžitě při položení podlahy.

2.

Průmyslové laky se začaly používat již na počátku dvacátého století. Nejprve to byly fenolové pryskyřice, po nich nitrocelulózové laky a pak akrylové pryskyřice, polyuretany a epoxidy. Současnost patří především vodouředitelným lakům a také se vracíme k přírodním způsobům údržby, tedy renesance olejů a vosků. Tyto prostředky jsou díky moderním postupům v technologii ale technicky zcela na nové úrovni.

3.

Impregnace je ochrana dřeva a hlavně jeho spár proti vlhkosti. Provádí se po položení každé plovoucí podlahy v celé ploše. Zapracováním impregnačního přípravku do spár podlahy dojde k vytvoření ochranné vrstvy ve spojích, a tím i k prodloužení životnosti celé podlahy.

4.

Jednou z možností údržby dřevěné podlahy je lakování. V dnešní době se používají nejvíce laky vodouředitelné, což nám usnadňuje jejich použití. Před lakováním dřevěných podlah si dobře spočítáme, kolik budeme zvoleného laku potřebovat. Lak se nanáší ve dvou až třech vrstvách.

5.

Další způsob ošetření dřevěné podlahy je naolejování a voskování. Dnes máme na trhu nepřeberné množství těchto přípravků na údržbu dřevěných podlah. Vosk i olej nanášíme ručně nebo strojem ve dvou vrstvách. Ta první musí samozřejmě dobře zaschnout a můžeme ji i přebrousit. Olej necháme vsáknout a pak povrch vytřeme do sucha. Po vytvrzení, což je podle typu někdy již za osm hodin, natáhneme druhou vrstvu již přípravky, které jsou vodou ředitelné. Tady stačí podlahu pořádně naolejovat a nechat několik hodin odpočinout, aby se veškerý olej vsákl. Pak podlahu vyleštíme.