Jak správně nasadit řetěz na pilu


Všechny řetězové pily mají jedno společné a tím je právě řetěz. Častým používáním se pochopitelně řetěz opotřebovává a je nutné ho nabrousit. Tupý řetěz poznáte snadno podle jemných pilin, připomínající pilování nebo broušení dřeva. Vyjmutí řetězu z pily není nic složitého. Obtížnější může být ovšem jeho opětovné nasazení po nabroušení. Je potřeba zjistit, jaký postup při nasazování řetězu zvolit, aby nedošlo k jeho poškození a řetězová pila byla plně funkční.

Postup

1.

První zásadou je, že při každé manipulaci s pilou musíte dbát na její vypnutí. Zvláště u pil elektrických nebo akumulátorových je snadné na tento úkon zapomenout. U elektrické pily je vhodné ji vždy zcela vypojit ze zdroje.

2.

Před nasazením řetězu zkontrolujte správné usazení samotné lišty, aby přesně pasovala do daného umístění.

3.

Napínání nastavte na nižší hodnotu a obepněte lištu řetězem. To znamená na lištu a zároveň kolem hvězdicové kladky. Přitom lze lehce přehlédnout první krok, kterým je kontrola, aby zuby řetězu byly ve správném směru, tedy ve směru otáčení při provozu pily.

4.

Pak proveďte první „hrubé“ dopnutí řetězu a lišty. Tento krok je velmi důležitý, uvolněný řetěz by nás mohl poranit.

5.

Nasaďte zpět krytku řetězovky a matky šroubů dotáhněte nejprve jen zlehka, aby bylo možné dopínání řetězu pomocí příslušného dopínacího šroubu.

6.

Dopínacím šroubem zvyšte napnutí tak, aby řetěz zcela přilehl k liště, ale přitom s ním šlo pohodlně pohybovat. Počítejte přitom s tím, že se vlivem tepla při řezání napnutí o něco sníží. Proto byste měli průběžně napnutí kontrolovat. Samozřejmě s odpojeným přívodem elektrického proudu nebo zhasnutím motoru u benzínové pily.

7.

Odborné nabroušení řetězu a jeho optimální napnutí během řezání je zárukou bezpečnosti práce a delší životnosti řetězu.