Jak správně na podrážděný žlučník


Podrážděný žlučník není problém jen seniorů. Příznaky žlučníkového záchvatu jsou často hodně bolestivé a každý pacient, kterého trápí žlučníkové problémy, je okamžitě zaručeně pozná. Podrážděný žlučník není radno provokovat, umí pořádně potrápit naprosto každého.

Postup

1

Žlučník pomáhá zdravému tělu trávit stravu a především tuky. Jeho přítomnost není v těle absolutně nutná tak jako například srdce nebo ledviny. To, že o žlučník přijdete, ale znamená dietu a ostříží sledování jídelníčku.

2

Podrážděným žlučníkem může trpět i mladý člověk. K záchvatům přispívá ostré, kořeněné nebo tučné jídlo a hektický způsob života plný stresu. A samozřejmě přispívají i rodové dispozice. V případě větších problémů a bolestí okamžitě navštivte lékaře. Pokud ale pocítíte předzvěst budoucího trápení, je tu cesta, jak se mu vyhnout. Jak poznat žlučníkový záchvat? Příznaky: Po jídle se dostaví pocit nafouklého břicha, intenzivní pocit plnosti, prudká bolest vystřelující pod žebro, zvracení nebo pocit na zvracení, říhání a případně i mírné zažloutnutí bělma.

3

Pokud vás trápí podrážděný žlučník, naordinujte si bylinkové čaje a suchary nebo suché pečivo. Pomůže vám mátový nebo měsíčkový čaj či odvary z listů brusinky či meduňky. Zdržte se alespoň několik dní od starého způsobu stravování. A i poté se snažte vyvarovat smažených těžkých jídel, česneku, cibule, majonézy, vaječných jídel, čokolády, ořechů, uzenin, tučných a kořeněných jídel.

4

Vyřadit byste měli i alkohol. Vyhýbejte se syceným nápojům, ale pijte alespoň dva litry tekutin denně. Do jídelníčku naopak zařaďte hodně zeleniny, nízkotučné mléčné výrobky, ryby, bílé maso a vlákninu. Doporučuje se jídlo připravovat v páře, dušením a vařením.

5

Podpořte svoje trávení vhodným pohybem. Posilujte břišní svalstvo a zaměřte se na cviky, které jsou speciálně nevrženy tak, aby podporovaly činnost střev.