Jak správně kastrovat kočku


Pokud nechcete, aby Vám kočka přinesla domů několik koťat nebo aby Vám kocour během své říje značkoval byt a byl agresivní, či nechcete poslouchat klasické mrouskání během jejich říje, můžete jak samice, tak samce kočky domácí nechat jednoduše kastrovat. Jak na to?

Postup

1

Pokud se rozhodnete pro kastraci vašeho kočičího miláčka, ale nevíte kdy jej objednat na zákrok, poraďte se veterinářem. Zpravidla je tento zákrok nejvhodnější provést hned po jejich první říji. Kastraci provádí veterinář a jedná se o malý zákrok, který se provádí v celkové anestezii a u samců trvá jen pár minut, u samic pak asi půl hodiny.

2

U kocourů kastrace spočívá v odstranění varlat a je to opravdu malý zákrok. U samic je kastrace složitějším zákrokem, kdy se tato provádí buď pouze odstraněním vaječníků, nebo odstraněním jak vaječníků, tak i dělohy.

3

Poté se pacient nechá u veterináře v klidu probudit z anestezie a cca po dvou hodinách si jej může majitel odnést domů. Pokud chcete, aby se váš miláček probouzel z narkózy v domácím prostředí, a veterinář vám toto umožní, je vhodné jej po převezení domů nechat na teplém a klidném místě a hlavně na takovém místě, aby nemohl spadnout.

4

Cena za kastraci se u kocourů pohybuje kolem 700,- Kč, u koček cena kastrace je kolem 1000,- Kč.
Pooperační rekonvalescence trvá u samců pouze dva dny. U samice je zákrok složitější, proto i rekonvalescence trvá mnohem déle než u samců, a to až několik týdnů. Během rekonvalescence je třeba důsledně dohlédnout na to, aby si kočka nelízala pooperační ránu a nevytrhávala si stehy. Je tedy velmi vhodné např. ihned u veterináře pořídit plastový trychtýř kolem krku, který toto kočce velmi dobře znemožní.