Jak spravit poškozený povrch nábytku doma


Nic nebude sloužit věčně, ani nábytek. I při sebevzornější péči se může poškodit. Pokud je vada povrchová, můžeme se radovat, protože nábytek lze snadno opravit. Renovace velice zdevastovaného nebo poškozeného nábytku je složitější a je to práce pro profesionálního řemeslníka. Přiblížíme si opravy lehce poškozeného nábytku, které zvládneme s potřebnou trpělivostí, pečlivostí a potřebným vybavením svépomocí v pohodlí domova.

Postup

1

Dřevěný nábytek se může buď opotřebovat běžným používáním, nebo příčinu jeho poškození hledejme v červotočích a jiném hmyzu, zubech a drápech domácích zvířat nebo i hnilobě a tlení kvůli vysoké vlhkosti či nevhodnému uskladnění. Je pravda, že někdy se některé vady již berou jako patina, ale když má nábytek sloužit, musí být po stránce bezpečnostní a hygienické zcela pořádku.
Ze všeho nejdříve tedy nábytek prohlédneme a pokusíme se určit příčinu a rozsah závady. Poté si určíme vhodný postup k odstranění závady.

2

Nejrozšířenějším škůdcem nábytku je červotoč a jiný dřevokazný hmyz. Odstranit ho z nábytku lze za použití biocidních účinků ionizujícího záření, vysíláného radioaktivním izotopem kobaltu. Tak se komerčně ošetřují kupříkladu vzácné a historické předměty ze dveřa na zámku v Roztokách u Prahy.

Podobnou likvidaci dřevokazného hmyzu, a zaručující stoprocentní úspěch, nabízí mikrovlnné záření. Úkon provádí kupříkladu některé firmy se zdivem.

S červotoči v nábytku můžeme bojovat také chemicky. Podle starých receptů se dřevo napouštělo octem, roztokem louhového mýdla, rozehřátým naftalínem, osvědčenou metodou byl údajně i postup, při němž se svařila kuchyňská sůl s pepřem, hořčičným semínkem, natí pelyňku a octem. To se odfiltrovalo, jeden den nechalo stát a pak dřevo tímto natíralo. Jindy pomohlo, když se dřevěný nábytek nechal na vysokém a suchém mrazu. Plynování kyanovodíkem nebo sirovodíkem, se ukázalo jako životu nebezpečné. Dnes na červotoče platí byčejné přípravky pro chemického ošetření v drogeriích.

Dřevěný nábytek nebo předmět ze dřeva se chemickým přípravkem natírá podle návodu, menší předměty se mohou máčet. V jistých případech lze použít i inejkční stříkačku, kterou vstřikujeme dřevo ošetřující látky do děr od červotočů. Nespornou výhodou chemických přípravků je, že už po jednom použití dál slouží jako ochrana nábytku.

3

Když je nábytek popálený, musíme poškozené místo vybrousit třeba brusnou pastou, ale při větším poškození použijeme k vyříznutí nůž či dlátko. Chybějící místo vyplníme dřevotmelem a povrch srovnáme politurou. Místo pak pečlivě dobarvíme, abychom opravu nábytku zamaskovali.

4

Na malé dírky, třeba po červotoči, použijeme voskový tmel. Rozpustíme vosk a smícháme ho s odpovídajícím barvivem, pak jeho kousky vtlačujeme do děr nožem nebo dlátkem. Nakonec zabrousíme smirkovým papírem a naneseme případně leštící vosk.

5

Na větší díry ve dřevě budeme používat průmyslový dřevotmel, který dostaneme v obchodě v různých odstínech. Dřevotmel vtlačíme nožem a po zatvrdnutí přebrousíme jemným brusným papírem.

6

Na opravy poškozených hran nábytku se používají dvousložkové tmely. Natlačíme dostatečně velký kus na postižené místo, vytvarujeme a po zatvrdnutí tmelu místo přebrousíme a dobarvíme podle okolního materiálu.

7

Škrábance na nábytku se dají zamaskovat bezbarvou či barevnou leštěnkou. Pokud jsou ale rýhy hluboké, použijeme jako výplň tmel, který po zabroušení musíme dobarvit podle okolí.

8

Některé škrábance na nábytku můžeme odstranit i brusnou pastou a místo pak nabarvíme hnědým či okrovým krémem na boty, podle barvy nábytku.

9

Špína u nábytku se odstraní chemickými prostředky na čištění nábytku. Dá se připravit i doma, a to smísením jednoho dílu octa, jednoho dílu ředidla a jednoho dílu vody. Ke směsi přidejme malé množství detergentu (Purex či nějaký jiný čistící prostředek) a pak se nastříká na nábytek postřikovačem na květiny. Nábytek otřeme, než změklý povrch opět ztuhne.

10

Inkoustové skvrny na povrchu dřevěného nábytku se čistí kyselinou šťavelovou, ale bezpečnější pro zdraví je sůl a kyselina citrónová.

11

Lak na nehty použijeme jako výplň poškozených míst lakovaného povrchu. Naneseme vrstvu tak, aby vystupovala nad povrch, a po důkladném zatvrdnutí laku brousíme povrch jemným brusným papírem pro použití za sucha i za mokra, ale trochu ho navlhčíme vodou.

12

K napodobení zbarvení dřeva používáme fix v barvě povrchu nábytku. Pokud se ale místo musí nejprve opravit plnivem, vyřešíme to zahustěním odpovídajícího odstínu malířské olejové barvy čirým voskem na nábytek, nanášíme malířským štětcem.