Jak si zaručeně užít Severovýchodní Anglii


V hrabstvích Yorkshire, Durham a Northumberland jsou krásné pastviny, divoká vřesoviště a mořské pobřeží lemované útesy.

Postup

Yorkshire

V tomto hrabství jsou tři národní parky – Dales s krásnými údolími a vesničkami, North York Moors s rašelinovými vřesovišti a rybářskými vesničkami a cíp národního parku Peak District.
V městě York stojí katedrála York Minister a krásné středověké hradby.

Durham a Northumberland

Zde se nachází hornické vecničky a průsmyková města. Město Durham je magnetem pro turisty. Nad řekou se tyčí středověký hrad a normanská katedrála. Další město za návštěvu stojí Newcastle upon Tyne, které je čilé ve dne i v noci. Podél hranic se Skotskem se táhnout kopce Cheviot Hills, které jsou rájem pro pěší turisty.

Okolí Yorku

Beverly – leží 50 km od Yorku, jehož nejdůležitější památkou je Minster ze 13. stoeltí. Ve městě se dochovalo mnoho středověkých uliček. Navštivte zde také kostel Panny Marie.
Knaresborough – město s troskami hradu. Hlavním lákadlem je Mother Shipton´s Cave, kde se dozvíte o příběhu místní vědmy. Nedaleko odtutd se nachází pramen, který stéka po skále.
Další město je Harrogate.

Yorkshirská údolí

Wharfedale – táhne se směrem na severozápad od dolního kraje národního parku Yorkshire Dales. U vstupu do parku leží vesnice Bolton Abeey.
Nidderdale a okolí – na východním kraji parku byla vystavěna alsaská vesnička Ripley.
Wensleydale – toto údolí se proslavilo pastevectvím a výrobou sýrů. V Aysgarthu jsou na řece dva krásné vodopády.
Swaledale – je nejsevernější a nejdivočejší údolí. Na konci údolí leží Richmond s normanským hradem.

Hadriánův val

je nejvýznamější památkou z doby římské vlády v Británii. Val se táhne z Wallsendu v Newcastlu do Bownessu u řeky Solway. Kolem tohoto valu vede cesta Hadrian´s Wall Path National Trail, je dlouhá 134 km. Po cestě si budete moci prohlédnout krajinu, pevnosti, muzea i samotný val.