Jak si vytvořit vlastní stránku či blog?


Chcete mít své vlastní stránky, ale nevíte jak na to? Zde najdete stručný úvod do problematiky CMS systémů a jejich možných využití.

Postup

1

V prvé řadě budete potřebovat prostor, kam budete svá data ukládat a zapisovat. Tedy webhosting s podporou PHP a MySQL databáze (možno dohledat v parametrech jednotlivých webhostingů). Dále si musíte sehnat doménu. Snadným krokem ke splnění těchto požadavků je registrace na stránkách nabízející FREE hosting. Zde zadarmo získáte doménu i určitý prostor na serveru, kam budete nahrávat svá data. (doporučuji například www.ic.cz nebo www.webzdarma.cz)

2

Máte-li svá data kde publikovat, můžeme přistoupit ke kroku číslo 2, tedy samotné volbě CMS. Pouze pro úplnost, CMS je redakční systém, který vám umožní snadno a rychle publikovat na vaše webové stránky.
Existuje mnoho takovýchto systémů. Z těch známějších je to například WordPress, joomla, Drupal,… (české RS2). Většina těchto systému podporuje češtinu (buď přímo v základu nebo jako rozšíření).

3

Obecně celý postup probíhá takto (konkrétně pro některý ze systémů až jindy):
Systém si stáhnete do svého počítače (většinou jako archív (s příponou RAR nebo ZIP)). Archív dekomprimujete a jeho obsah nahrajete přes FTP na server (viz. výše) a systém nainstalujete a propojíte s databází. Poté je možné upravit vzhled, přidat další rozšíření, poupravit systém tak, aby odpovídal vašim představám a publikovat. Tak směle do toho :-)!