Jak si vybrat a správně používat bytové difuzéry


Než v obchodě s bytovými doplňky sáhneme po difuzéru v regálu, měli bychom o těchto praktických doplňcích domácností vědět alespoň to, že není podstatná jen uvolňovaná vůně, ale i jak velký prostor hodláme pomocí aroma difuzéru provonět. Následující návod stručně napoví, jak a podle čeho bytový difuzér vybrat a jak jej doma také správně používat. Inspirujte se.

Postup

Vůně

Difuzér rozptyluje vůni jemně, ale dlouhodobě. To je nesporná výhoda oproti obyčejným závěsným vůním do bytu nebo sprejům. Není pochyb o tom, že výběr vůně je podstatný. Použití difuzéru se může lišit podle toho, zda-li hledáme příjemnou a lehkou vůni do bytu, nebo jestli hledáme prostředek, který má za cíl přebít nějaký zápach. Nabízí se nejčastěji vůně dřevité, svěží, ovocné, pudrové, sladké a květinové. Je vhodné vyzkoušet vůni více difuzéru a až poté se rozhodnout, jestli si ho vezmete domů nebo do jaké místnosti ho použijete. Při prvním nákupu je proto praktické vybírat difuzér osobně a „na vlastní nos“ si vůni prověřit. Osvědčený model teprve poté nakupovat přes internet.

Z jakého materiálu a designu si vybrat

Vybírejte difuzéry s ratanovými nebo textilními tyčinkami. Tyto dva druhy jsou nejkvalitnější, ratan vždy vypadá jako porézní dřevo a textilní tyčinky jsou obvykle bílé. Dalšími možnostmi jsou difuzéry s porcelánovými a sádrovými tyčinkami, ty jsou méně kvalitní. Aroma difuzér je ale i bytový doplněk, a proto si dejte na čas a vyberte tvar, barvu a celkový design výrobku, který bude ve vaší domácnosti ladit s nábytkem a dalšími doplňky. O intenzitě vůně a ceně rozhoduje objem difuzéru. Při nákupu se proto prodávajícího zeptejte, kolik metrů čtverečních difuzér provoní a jak dlouho náplň vydrží.

Objem

Každý difuzér má jiný objem nádobky pro různě velikou místnost. Do koupelen a na toalety vždy vybírejte drobné difuzéry o objemu kolem 100 ml. Pro obývací pokoje, ložnice a další místnosti je doporučené zvolit difuzéry do 500 ml. Do společenských sálů a místností nad 40 metrů čtverečních lze použít větší objem.

Umístění difuzéru

Difuzéry je třeba umístit na místo, kde neustále cirkuluje vzduch. Pokud je umístíte, kde se vzduch nepohybuje, bude účel difuzéru bez efektu. Vždy si vezměte k ruce svíčku a podle plamenu najděte místo, kde vzduch cirkuluje nejvíce, tam bude zároveň nejlepší difuzér umístit.

Zdraví

Pokud jste alergičtí nebo velmi citliví, prověřte u výrobku, zda má certifikaci IFRA. Pokud toto označení na obale nebo výrobku nenaleznete, nemusí být difuzér zdravotně nezávadný – a je lepší sáhnout po jiném.