Jak si v doma vyměnit žárovku a jak nahodit zpátky spadlý jistič


Zářící žárovky jsou světlem našeho domova. Žádná žárovka ale není nesmrtelná a jednoho dne svítit přestane. Někdy se dokonce stane, že se žárovkou současně v jednu chvíli vypadnou pojistky, respektive spadne jistič. Výměna prasklé žárovky v domácnosti určitě nebude pro většinu z Vás velký problém, ale následující rady a tipy na správný postup pro výměnu žárovky a nahození spadlého elektrického jističe se Vám mohou kdykoli hodit.

Postup

1

Žárovky se vyrábějí v mnoha druzích jako jsou veliké, malé, se širokým i úzkým šroubením, silné i slabé apod. Pokud nejde o nějaké složitě zakryté svítidlo, je její výměna snadná. Pokud při prasknutí žárovky (přehoření vlákna), vypadnou i pojistky či celé jističe, rozhodně je neopravujeme před výměnou, aby do svítidla nešel žádný proud. Pokud žárovka praskla a jistič nevypadl sám, vypneme ho pro daný okruh ručně před výměnou.

2

Je-li žárovka ve vysoko, postavíme si pod svítidlo pevnou a stabilní židli, ale raději k tomu použijeme stabilní schůdky. Vadnou žárovku uchopíme opatrně rukou, pokud již vychladla, pokud ne, raději počkáme nebo si vezmeme kus látky, abychom se nespálili. Pokud je žárovka celá, není problém s vyšroubováním, ale když při přepálení sklo popraská, je potřeba našeho většího umu. Vezmeme ploché menší kleště a opatrně patku vyšroubujeme.

3

Novou žárovku vyjmeme z krabičky, pokud chceme být opravdu opatrní, raději ji vyjmeme pomocí rukavice. Otisky prstů způsobují menší světlost a větší poruchovost. Vylezeme na židličku nebo schůdky a žárovku opatrně zašroubujeme. Snad bychom se mohli zmínit o síle žárovky, ta by měla být uvedena na krabičce, ve které jste žárovku koupili. Velikost vybíráme podle velikosti místnosti, potřeby osvitu a také na podílu z celkového osvitu, který má žárovka, kterou právě vyměňujeme.

4

Pokud je vše v pořádku, nahodíme zpět jistič, a pokud světlo svítí, mělo by být vše v pořádku.

5

Někdy se stane, že po nahození pojistek se byt nerozsvítí nebo pojistka vypadne ihned znovu. To znamená, že chyba nebyla pouze v žárovce, ale je i jinde. Může se stát, že se přepálí něco ve svítidle. Pak je potřeba svítidlo rozebrat a chybu opravit. To je někdy hodně složité a chtělo by to raději zavolat odborníka. Chyba může být i jinde, pak je třeba vypnout, ale raději vytáhnout ze zásuvek všechny spotřebiče, které doma máme. Potom by snad mohly již jističe naskočit. Pokud se tak nestane, je chyba v samotném rozvodu, a to si vyžaduje odborníka. Pokud je problém v některém spotřebiči, postupným zkoušením zjistíte, který spotřebič je vadný, a je ho potřeba buď opravit nebo vyměnit.

6

Ještě na závěr něco k jističům. V elektrické rozvodové skříni je u každého jističe uvedeno, pro který okruh slouží. V elektrické síti jsou tři fáze, je snaha rozdělit je rovnoměrně po bytě i domě, aby nebyla jedna fáze přetěžovaná a tím nepadaly pojistky. Proto můžete mít v bytě světlo i zásuvky na rozdílném jističi. Pro výměnu žárovky je tato informace dostačující, protože stejně na první pohled zjistíte, který jistič vypadl, protože jeho páčka je jediná v jiné poloze než ostatní.