Jak si doma opravit rozbitý porcelán


Rozbitý porcelán sice nenosí tolik štěstí jako rozbité zrcadlo, ale vždycky to člověku přijde hodně líto. Když si však předmět sami spravíme, o to víc nás to potom potěší. Přitom to není nijak složité, chce to jen trpělivost a trochu šikovnosti.

Postup

1.

Pokud se nám rozbil talíř, je oprava trochu složitější, než třeba u hrníčku. Jde o to, že talíř je poměrně hmotná věc a přitom slepované plochy jsou malé. Dnes to můžeme řešit koupí kvalitního lepidla.

2.

Epoxidová dvousložková lepidla jsou odolná proti teplu, netvrdnou rychle, a tak máme čas přesně sestavit jednotlivé části. Tuhnutí lze urychlit zvýšením teploty.

3.

Práce s kontaktními lepidly přináší problém v tom, že tuhnou takřka okamžitě.

4.

Tixotropní druhy lepidel pomalejším tuhnutím naopak umožňují dostatek času pro nápravu případného vychýlení.

5.

Pokud se rozbije běžný užitkový porcelánový předmět, nezabýváme se s opravou, raději kupme nový. Opravujme jen cenné nebo památné předměty. U nich se opravují i praskliny a odštípnuté okraje. Věřte, že opravou značně prodloužíte jeho životnost.

6.

Při rozbití talíře, strany lomu osušíme a očistíme. Vyzkoušíme, jak se má talíř správně složit. Zdrsníme okraje lomů brusným papírem. Namícháme lepidlo podle návodu a pečlivě naneseme na strany lomu dvou sousedních částí a přitlačíme k sobě. Pokud se talíř rozbil na víc než dva kusy, vždy slepujeme jen dva, a další až po zatuhnutí. U více částí můžeme slepovat po dvou částech odděleně, čímž slepení urychlíme. Přebytečné lepidlo odstraňujeme denaturovaným lihem. Díly při zasychání pevně fixujeme. U vícedílného lepení začínáme u vnitřních částí a míříme k okraji. Ze spár vytlačujeme co nejvíc lepidla, resp. aby ho zůstalo co nejmíň, protože jinak předmět nabývá na svém objemu, a pak by se nemusel poslední díl vejít.

7.

Při zasychání talíř uprostřed podepřeme, například plastelínou, zmačkaným alobalem nebo ho položíme do mísy s pískem. Nerovnosti po zatvrdnutí lepidla můžeme zarovnat skalpelem nebo žiletkou, jemně zabrousíme, aby byl povrch hladký.

8.

Obdobně postupujeme i u jiných předmětů, jako jsou hrníčky, konvice atd.