Jak si doma opravit poškozené kovové předměty


Opravy kovových předmětů mohou být náročné, tedy práce pro odborníky a někdy dokonce odevzdané druhotné suroviny. Drobné poškození jsme schopni sami dobře zvládnout. Dnes k tomu máme moderní pomocníky. Různé čistící a ochranné prostředky na kovy dokáží zahladit různá, malá potlučení a i poškrábání. Pravidelným leštěním můžeme odstranit počátky probíhající koroze a udržet původní lesk. Poradíme si i s menšími promáčklinami v mědi, cínu nebo dutých mosazných předmětech. Drahé zboží ze stříbra a zlata je lepší dát do péče odborníků ve zlatnictví.

Postup

1.

Pokud se v povrchu kovových předmětů objeví prasklinky a dírky, opravíme je epoxidovými či akrylovými lepidly. Jako plnidlo můžeme použít kovové piliny, například práškový bronz, oprava se tak stane ještě méně viditelná.

2.

Drobné poškrábání můžeme opravit silnějšími vrstvami leštěnky. V případě větší již musíme vzít pilníček a brusné papíry či plátna, je potřeba materiál odbrousit na úroveň prasklin. Je potřeba povrch rozleštit, aby byla oprava co nejméně viditelná. Můžeme použít brusnou pastu na kov, pastu z plavené křídy, denaturovaného lihu a parafínu. S pastou se pracuje tak, že ji naneseme na proužek látky, kterou si obtočíme kolem prstu a leštíme krouživými pohyby. Předmět omyjeme a případně pokračujeme v leštění.

3.

Na větší poškozeniny mědi a mosazi použijeme smirkový papír navlhčený olejem. Pozor, na měkký cín se nikdy hrubší a hrubé brousící prostředky nepoužívají. Obdobně také ne na bronz s patinou.

4.

Jestliže máme stříbrné předměty s nějakými škrábanci, odstraníme je pastou ze zlatnické červeně a denaturovaného lihu, kterou můžeme zakoupit v obchodě se šperky.

5.

Díry a praskliny v litině se mohou zatmelit epoxidovým tmelem. Ten se připravuje tak, že epoxidového lepidla smícháme s práškem kovu. Směs se dá dále zahustit přidáním kaolinu.

6.

Díry v tenkých materiálech se při opravě díry podkládají modelářskou hlínou. Po nanesení tmel necháme přes noc zaschnout a pak přebrousíme jemným smirkovým papírem.

7.

Pro důkladnější zamaskování oprav se hodí kovový pastu na barvení obrazových rámů, kterou lze koupit v obchodech s malířskými potřebami. Ta se nanáší pomocí špičky prstu nebo štětcem, pak pastu ale zředíme lakovým benzinem.

8.

Promáčklá místa větších rozměrů necháme odborníkům, s menšími si poradíme sami. Vyrobíme si dřevěné kopyto odpovídající tvaru vnitřku předmětu. Pak ho upneme do svěráku a jemně tlačíme na poškozené místo, až se povrch vyrovná. Místo jemně obrousíme leštící červení, plavenou křídou a poté vyleštíme.

9.

Duté předměty s promáčklým plochým dnem postavíme na tvrdou desku. Má-li nádoba tvarované dno, zhotovíme podložku k jeho podepření. Svrchu pak tlučeme opatrně kladivem do dřevěného hranolku, až dno vyrovnáme.