Jak se starat o oblovky (šneky) správně


Oblovky jsou suchozemští plži, kteří pochází z východní Afriky, zde se stal škůdcem na polích. Jsou to největší suchozemští měkkýši, jejichž ulita může být dlouhá i 15-30cm. Tyto oblovky pro řadu chovatelů nejsou zajímavé, ale řada chovatelů si je velmi oblíbila pro svoji nenáročnost a krásu. Oblovky můžou mít různé typy ulit, v dnešní době se můžeme setkat s několika druhy.

Postup

Pro oblovky je nevhodnější skleněné terárium s větracímy otvory. Do terária umístíme vrstvu vlhkého substrátu, rašeliny, natrhaný papír. Záleží na chovateli, co upřednostní a co je i po vizuální stránce pro něj nejlepší.

Je důležité, aby jsme nádrž pravideně rosili a dodržovali potřebnou vlhkost v akvárku, která je u oblovek až 90%. Nesmíme na pravidelné rosení zapomínat, tento problém čaasto vede ke zbytečným úhynům zvířat.

Oblovky snesou průměrnou pokojovou teplotu, takže není třeba navíc svítit, používat UV lampu, stačí, když budete dodržovat teplotu kolem 20-29 C. Na snížení teploty jsou oblovky háklivé, sami poznáte, že pokud by byla oblovkám zima, zahrabou se do substrátu a zavřou ulitu. V těchto případech je potřeba v bytě alespoň trochu přitopit, aby oblovkám nebyla příliš zima.

Na potravu nejsou oblovky taky nijak náročné, podáváme jim především různé zelené lísty – pampelišku, jitrocel, salát, zeleninu – například okurky, mrkev, popřípadě nějaké ovoce. Jako doplněk můžeme přidat granule pro psy, kočky nebo krmení pro rybičky. Granule je potřeba před podáním namočit. Oblovkám slouží ke zpestření stravy a většinou jim velice chutnají.

Co je důležité připomenout, je to, že plži žijící v zajetí, potřebují pravidelný přísun vápníku, aby se jim dobře vyvíjela ulita. doplňovat vápník můžeme nejlépe sépiovou kostí. Pokud plži žijí ve skupince a mají málo vápníku, může se stát, že si ulity začnou vzájemně okusovat. Každý mladý plž by měl mít pro svůj správný vývin k dispozici sépiovou kost, jako zdroj vápníku.

Co se týká rozmnožování těchto zvířat, jsou to hermafrodité, a tudíš si každý jedinec vytváří jak vajíčka, tak i spermie. s oplozením je to ale poněkud horší, je potřeba mít v teráriu nejméně dva jedince. Oblovky snášejí kolem 100ks vajíček, s velikostí kolem 5mm. Pokud nám oblovky tyto vajíčka snesou, je nutné je oddělit od dospělých, umístit je do vlhkého substrátu s trochu vyšší teplotou. Mláďata se líhnou po 2-3 týdnech. Mladé oblovky se zprvu krmí jejich vlastní skořápkou vajec, až jim tato zásoba dojde, přijímají stejnou potravu, jako jejich rodiče. Při jejich vývinu je velmi důležité přikrmovat sépiovou kostí.