Jak proměnit balkón v plnohodnotný bytový prostor


Spousta lidí dává při výběru bytu velký důraz na venkovní prostor, a to alespoň v podobě balkonu nebo lodžie. Proto je docela paradoxní, že prostor, který tvoří významnou položku ceny bytu, zůstává často naprosto nevyužitý a časem se stane spíš přítěží nebo obyčejným skladištěm. Abyste se takovému konci zdárně vyhnuli, připravili jsme pro vás několik jednoduchých rad a tipů.

1. Sepište si, co se vám líbí

navodynapady.cz_optimi_happyzoo_1

Zvláště v době internetu, kdy je všude inspirace víc než dost, je důležité nenechat se kreativitou a někdy i „kreativitou“ zahltit. Balkon, ať už je sebevětší je ve výsledku spíš malý a specifický prostor a i pro něj platí, že méně je někdy více. Všehochuť by zde tak nevynikla. Nejlíp se těmto chybám vyhnete tak, že si pevně stanovíte, jak byste prostor chtěli využít a jak ho dekorovat. Logicky, je lepší nejprve rozhodnout, zda to bude čítárna, zahrádka, relaxační prostor. Kolik prostoru budete potřebovat pro uskladnění věcí, a jakých věcí, atd. V tomto ohledu může být velice užitečný Pinterest, kde si můžete vytvářet tzv. nástěnky třeba podle stylu nebo využití a mít tak všechny nápady před očima.

2. Pracujte s opravdu celým prostorem

navodynapady.cz_optimi_happyzoo_2

Velký problém s využitím prostoru často nastává proto, že lidé vnímají pouze podlahovou plochu a vůbec už nepracují se zbytkem prostoru, balkony i lodžie mají často dost prostoru i nad hlavou, v potaz tak mohou přijít závěsné dekorace, ale i úložné prostory, či držáky, například na kola nebo lyže. Využitelnost balkonu může značně zvýšit i jeho zasklení. Díky moderním technologiím zasklení neznamená zničení výhledu různým rámováním nebo dokonce mřížemi. Naopak! Bezrámové zasklení může přispět ke kvalitě prostoru a také jej ochránit od povětrnostních vlivů, prachu i hluku. Díky tomu budete moci použít řadu nových prvků, například pěnové sedáky, polštářky nebo náchylnější rostliny. Nemluvě o tom, že ze sezónního hlediska se prodlouží možnost prostor využívat. Také pokud máte domácí mazlíčky, neměli byste na ně zapomenout a na balkonu jim vyhradit jejich vlastní prostor. Třeba psi určitě ocení pohodlný pelíšek pod lavicí nebo do konce na ní. Čičina zase uvítá možnost vylézt co nejvýš. To jí můžete zajistit přístupem na vámi umístěné police nebo skříňky, nebo může dostat nějaké to kočičí škrabadlo jen pro sebe.

3. Nechte promluvit své kreativní „já“

Greenforest Home Plant Diy Glass Decor
Greenforest Home Plant Diy Glass Decor

Zahrada, potažmo balkon je skvělým místem pro uplatnění vlastních nápadů nejen organizačních, ale i kreativních. Velice módní je paletový nábytek. Palety snadno nakoupíte na internetu, použité i nové a pro sedáky postačí molitan potažený libovolně zvolenou látkou. Hodně individuálních nápadů můžete nalézt také pro řešení úložných prostor formou polic a háčků. I zde vám pomůže pinterest, který je plný nápadů a využijí ho i ti, kteří nejsou příliš zběhlí v angličtině. Stačí vybrat správná hesla, jako balcony, decoration nebo zkratka DIY („do it yourself“ – „udělej si sám“) Návody jsou pak většinou obrázkové, není tak potřeba vše luštit se slovníkem. I výrobu dekorací nebo dokonce nábytku je důležité správně naplánovat! V případě, že zaplníte balkon a pak si usmyslíte, že chcete sami vyrábět sezení, budete mít dost omezený prostor pro práci. Proto i zde platí zaměřit se nejprve na ty největší kusy nábytku a postupně postupovat k těm nejmenším doplňkům.

Tak, a to je celé, teď už je to jen na vás! Budeme rádi, když se s námi o své nápady a realizace podělíte v diskusi pod článkem.