Jak používat ústní vodu


Ústní voda přispívá k prevenci před zubními kazy, usazování plaku, udržuje zdravé dásně a osvěžuje dech. Mezi spotřebiteli jsou však o používání ústní vody rozšířené různé mýty, například že ústní voda dokáže zubní hygienu nahradit nebo že zubní lékaři pacientům spíše doporučují ústní vodu pravidelně používat před čištěním zubů než po něm. Také návod k použití ústní vody od výrobce nalepený na obale přípravku není zcela jednoznačný. Používat ústní vodu lépe a účinněji se naučíte podle následujícího článku.

Postup

1

Nejprve k výběru vhodné ústní vody a pár slov k čemu slouží. Ústní voda nenahrazuje čištění zubů, doplňuje jej. Má především pomáhat chránit zuby před kazem, záněty dásní a vznikem paradentózy. Při správném používání omezuje zubní plak a osvěžuje dech. V obchodě sáhneme po takové ústní vodě, která nejenže byla klinicky testovaná, ale že pozitvní účinek ústní vody na zdraví ústní dutiny se během testů prokázal. Pro likvidaci bakterií si vybereme ústní vodu s antiseptickým účinkem.

2

Mezi lékaři panuje nejednoznačnost, kdy je ten správný moment ústní vodu aplikovat. Zda je lepší používat ústní vodu před, anebo až po čištění zubů. Zastánci použití ústní vody před čištěním zubů se odvolávají na to, že ústní voda svým složením pomáhá změkčit a uvolnit usazený zubní plak a bakterie v ústní dutině.


Podle vyjádření Státního zdravotního ústavu má i použití antibakteriální vody po čištění smysl, hlavně pak v případech, kdy pacient trpí záněty, paradontózou či jiným bakteriálním znečištěním úst. To potvrzuje i Americká dentální asociace, podle níž nezáleží na tom, zda používáte ústní vodu před nebo po čištění – oba způsoby jsou stejně účinné. Důležité je používat kvalitní ústní vodu.
Pro změkčení a uvolnění zubního plaku použijte malé množství ústní vody před čištěním zubů. Po dokončení použijte ústní vodu za účelem osvěžení dechu. Je dostatečné, abychom ústní vodu použili dvakrát denně – při čištění zubů ráno a před spaním.

3

Láhev ústní vody je obvykle opatřena uzávěrem, který slouží k odměření a dávkování ústní vody. Do uzávěru nebo malého hrníčku si nalijte 20 ml ústní vody, což odpovídá 4 čajových lžičkám.

4

Odměřenou ústní vodu nalijte do úst a pusu zavřete, aby těsnila a ústní voda nevystříkla ven. Například návod pro použití ústní vody Listerine doporučuje po dobu 30 sekund proplachovat prostor kolem zubů a dásní, ale neuvádí přesnější pokyny. Podstatné je, abychom ústy převalovali ústní vodu mezi zuby tak, aby se dostala před zuby i za zuby, před přední zuby i za stoličky. Dbáme, aby ústní voda propláchla prostor pod jazykem i horní patro. Nebojme se v závěru ústní vodu kloktat.

5