Jak doma spravit poškozený stůl


Častým používáním může dojít k různému poškození desky stolu. Další příčiny poškození stolu lze hledat v tom, že stůl byl dlouhodobě vystaven venkovním vlavům. Většinou dochází k poškození povrchu vrchní desky, pro její opravu je dobré ji odmontovat a případně rozmontovat spoje. Pár základních rad pro opravu stolu i se zásuvkami najdete v tomto článku.

Postup

1

Pokud by vrchní deska byla připevněna k rámu stolu příliš pevně, mohlo by dojít k vysychání dřeva, nebo k naštípnutí či otevření spojů, kterými jsou díly stolu přiklíženy. V takových případech musíme odmontovat desku z rámu, odšroubovat šrouby či odklepnout přiklížené spoje a rozložit rám stolu.

2

Porušené spoje je vhodné znovu překlížit. Většina spojů na vrchních deskách je jednoduchých plošných, kolíčkových nebo na drážku a pero. Ke klížení vrchní desky budeme potřebovat tři truhlářské svěrky a podkladné kusy dřeva. Svěrky umístíme na spodek desky z každé strany jednu a třetí shora uprostřed.

Dřeva vložíme mezi svěrky a hrany, abychom desku neporušili. Klih se nanáší na styčné plochy a pláty se přitisknou k sobě. V dnešní době se kromě klihu již používají moderní disperzní lepidla na dřevo, která jsou stejným, ne-li kvalitnějším pojidlem. Nebojte se proto takové disperzní lepidlo použít.

3

Oprava naštípnuté nebo prasklé desky stolu se provádí tak, že úzké trhliny zatmelíte. Trhlina se pootevře třeba úzkou pilkou a dovnitř se nanese tmel. Oprava se dokončí pruhem dýhy. Širší trhliny se takzvaně špánují, což spočívá v tom, že se podobný kousek dřeva naklepne do trhliny, kteou jsme před tím vyplnili tmelem. Po zatvrdnutí se příslušné místo srovná hoblíkem a přebrousí.

4

Některé stoly mají zásuvky, které se mohou rozbít. Špatné otvírání zásuvky mívá příčinu v opotřebovaných běžcích, v přetížení, čímž se prohne dno zásuvky. Pokud stůl byl umístěn ve vlhkém prostředí, může dojít k nabobtnání stran zásuvky. Jak na opravu? Opotřebované běžce nahradíme novými. Nabobtnané hrany musíme nechat vyschnout i několik týdnů, pak je zbrousíme a namažeme parafínem nebo suchým mýdlem. Prohnuté dno musíme vyjmout a srovnat.