Jak ochránit boty před solí? Jednoduché rady pro semiš, kůži, ale i jiné povrchy


Dnes ráno jsem se probudila do zasněženého rána. Zima si na našich botách vybírá vysokou daň, což je způsobeno tím, že cesty a chodníky se sypou směsí soli a štěrku.

Nejednou máme pak na botách skvrny od soli, které samozřejmě na botách mít nechceme. V sněhové kaši se nejen obtížně pohybuje, ale navíc z ní máme těžkou hlavu i po příchodu domů, když spatříme svou oblíbenou obuv.

boty1

 

 
Sůl rozežere jakýkoliv přírodní materiál. Po vyschnutí máme na povrchu nevzhledné solné skvrny a například z takového semiše jdou opravdu těžko dolů.

Jak dostat sůl ze svých oblíbených bot? My vám to prozradíme.

Tip 1: Po příchodu domů kožené boty navlhčíme teplou vodou, ne však horkou. Pak obalíme nejvíce znečištěná místa v ručníku nebo jen v papírové utěrce. Necháme je uschnout. Sůl se vsákne do papíru a vysušené boty stačí natřít trochou dětského krému.

Tip 2: Solné skvrny z kožených bot odstraníme i pomocí roztoku 9% octa. Ocet smícháme s vodou v poměru 3: 1 a zašpiněná místa otřít hadříkem.

boty2

 

 
Tip 3: Ricinový olej. Populární, domácí a lidový způsob jak se vypořádat se solnými skvrnami. Vyčištěné a vysušené boty potřete ricinovým olejem na menší hadříku. Pokud by bílé skvrny nezmizely napoprvé, postup opakujte. Pokud se jedná o semišové boty, místo hadříku použijte výtvarnice štětec. Práce bude preciznější.

Tip 4: Semišové boty vypadají opravdu působivě, ale je dost těžké se o ně starat. K čištění použijte vodu. Dejte ji do většího hrnce a přiveďte ji k varu. Boty jemně ponořte do nitra a držte je nad hladinou jako loďku.

boty3

 

 
Tip 5: Následně použijte zázračný roztok, který však funguje i na jiné povrchy. Stačí smíchat 1 lžíci amoniaku s 1 lžící teplé vody. Pomocí houby namočené v tomto roztoku pečlivě potřete zasolené místa. Když je povrch ošetřen, přejděte boty speciální gumovou kartáčkem na semiš.

Znáte i nějaké jiné rady?

Díky těmto skvělým tipem se zbavíte skvrn od soli a vaše boty budou vypadat jako nové. Vytvoří se také ochranný film, který alespoň na pár chvil zabrání soli opět vytvořit nepříjemné šmouhy. Pokud máte pochybnosti, určitě si pořiďte speciální impregnační sprej, který by měl vaše boty ochránit během celé zimy. Domácí recepty však také nejsou na škodu. 

O své rady a tipy se podělte s námi a se čtenáři do komentářů.