Jak léčit opary na rtech? Užitečné rady a tipy, jak s nimi zatočit


Opary vznikají z nakažlivého viru herpes simplex. Někteří lidé jsou proti viru imunní, jiná naopak velmi náchylní. Opary se jim vytvářejí prakticky při každé možné příležitosti. Obvykle se opary vyskytují hlavně kolem úst. Tyto malé puchýřky jsou naplněny tekutinou, které po čase praskají.

Jak opary léčit?
opar1

 

 
Jednou z možností je koupit si masti proti oparům. Při včasném použití vám může mastička zničit opar už v zárodku. Ucítíte-li svědění v koutcích úst, namažte si na postižená místa mast obsahující dokosanol. Využit můžete také mastičky, které obsahují benzokain nebo lidokain. I ty pomáhají při bolesti a zabraňují vytváření oparů. Některé mastičky můžou obsahovat také alkohol, který puchýře vysuší a urychlí hojení.

Některé masti jsou však zbytečně drahé a urychlují hojení jen málo.

opar2

 

 
Jako další možnost se nabízí chladivý obklad. Stačí navlhčit a vyždímát utěrku a přiložit na postižené místo. Dá se využít také sáček naplněný ledem. Obklad nebo led držte na oparu cca 20 minut. Chlad sníží zarudnutí a pomůže hojení.

Při ledování doporučujeme přiložit mezi opar a sáček ledu suchou utěrku. Při přímém kontaktu ledu s kůží by mohlo dojít k odstranění kousku kožní tkáně.

opar3

 

 
Důležité je také chránit rty a pokožku. Opary vysušují ústa a rty, proto je dobré použít opalovací krém nebo balzám na rty. Obsahují totiž oxid zinečnatý. Díky tomu je oblast promazána a navíc  je zamezeno další šíření oparu. Využít se dá také hydratační krém.

V případě, že vám doktor předepíše acyklovir, není vhodné toto kombinovat s těmito krémy nebo balzámy.

opar4

Někteří z vás můžou požít také domácí léčiva

Propolis ve formě mastičky. Většinou obsahuje tato mastička 3% propolisu. Snižuje dobu trvání a rozsah oparu.

Lokální zinek v masti – také krém ze zinku snižuje dobu trvání oparu

opar5

 

 
Důležité je také poznat, kdy už na opary nestačíte sami a musíte vyhledat lékaře. O návštěvě lékaře uvažujte v případě kdy:

Máte jiné zdravotní potíže související s opary a narušují vaší imunitu (HIV, autoimunitní onemocnění, chemoterapie).

Vaše příznaky jsou stálé a nemění se ani po dvou týdnech

Máte opary v oblastí očí

V těchto případech vám doktor může předepsat antiviriotika jako jsou:

Acyklovir
Valacyclovir
Famciklovir
Penciklovir

opar6

 

 
Nepodceňujte prevenci. Než se opory objeví, můžete cítit brnění, pálení nebo svědění kolem úst a rtů. Postižené místo může zrudnout nebo opuchnout. Za 1-2 dny se objeví puchýřky, které můžou prasknout. Otevřenou ranku je pak nutno ošetřit a vyléčit. Opar se většinou hojí v rozmezí 1-3 týdnů. Výjimečně však může trvat léčba týdnů 6.

Tělo nejhůře snáší první opary. Ty obvykle doprovázejí horečky, bolesti hlavy, dásní nebo bolesti v krku. Každý další opar už má pak mírnější průběh.
opar7

Dobré je také vědět, co za oparem stojí. Může za to celosvětově rozšířený virus herpes simplex (HSV). Tento vir má dvě verze. HSV-1, který způsobuje opary a puchýře kolem úst, šíří se dotykem s kůží při líbání, sdílení nádobí nebo brýlí. HSV-1 není ve většině nebezpečné. Pokud však máte oslabenou imunitu, riskujete vážnější komplikace. Opar se může rozšířit po celém těle a hrozí třeba oslepnutí. HSV-2 vytváří opary v oblasti genitálií.
opar8

 

 
Mezi hlavní spouštěče oparů patří:

horečka
nachlazení
stres
slunce
hormonální změny ( třeba měny související s menstruací)
únava

opar9

Jak zabránit šíření HSV?
vyhnout se líbání s lidmi s opary
vyhnout se sdílení osobních věcí (ručník, balzám na rty, hygienické výrobky)
vyhnout se sdílení nádobí nebo brýlí
udržovat své ruce čisté častým mytím rukou
dávat pozor na dotýkání se očí a genitálií
vyhnout se orálnímu sex