Jak efektivně využívat chlévský hnůj


Chlévský hnůj je zlatem všech zahrádkářů, kteří ho obdivují pro své hnojící schopnosti. Jedná se o lepší hnojivo, než jakákoliv chemická hnojiva na trhu. Samotný hnůj je směsí výkalů hospodářských zvířat, které jsou smíchány s podestýlkou. Hnůj se rozděluje právě podle druhů zvířat, které se podíleli na jeho vzniku. Využití hnoje je velmi široké, jak ho tedy na zahradě využijeme nejlépe?

Postup

Kravský hnůj a jeho použití

Velmi vyhledávaný hnůj, který je výživným hnojivem využívaným k hnojení všech druhů rostlin. Samotná kráva se živí pouze rostlinnou stravou, z toho důvodu je kravské hnojivo tím nejlepším, co mohou rostliny dostat. Kravský hnůj vždy přidejte k zemině, nebo ho s ní smíchejte a rostliny rázem rychleji porostou, jelikož budou mít mnoho živin.

Koňský hnůj a jeho použití

Koňský hnůj má stejné využití jako kravský hnůj, skvěle hnojí jakékoliv rostliny. Pokud jím disponujete, tak ho použijte i do kompostérů pro vytvoření kvalitního kompostu.

Prasečí hnůj jeho použití

Tento druh hnoje se nehodí ke všem druhům rostlin, a to proto, že má málo vápníku a draslíku. Použijte ho směle ale pro hnojení maliníků, pórku a celeru.

Králičí, ovčí a kozí hnůj

Jedná se o nejvýživnější hnoje bohaté na živiny. Používejte je pouze u rostlin, které vyžadují mnoho živin, u ostatních rostlin by způsobil příliš rychlý růst, takže ho spíše kompostujte.

Drůbeží trus a jeho použití

Velmi rychle se rozkládá, používejte ho pouze do kompostů. Nepoužívejte ale hnůj z velkochovů, ten obsahuje nevhodné látky jako třeba fosfor.