Jak efektivně snížit spotřebu paliva


Neustálý růst cen pohonných hmot nás nutí k zamyšlení, jak snížit spotřebu benzínu nebo nafty u svého automobilu. Zabývají se tím i výrobci aut a přicházejí na trh se stále úspornějšími motory. Dříve bylo pravidlem, že dieselové motory jezdily na „levnější“ naftu než benzínové. To v současné době už dávno neplatí, neboť ceny obou pohonných hmot se víceméně vyrovnaly. Snižovat spotřebu benzínu nebo nafty lze různými způsoby. Jednak se dá velice šetrně a úsporně jezdit, a jednak jsou dnes nabízeny vedle klasických pohonů i netradiční elektromobily, či pohony na plyn a podobné aletrnativy. Jaké metody lze zvolit pro snížení spotřeby paliva? Čtěte několik praktických tipů.

Postup

1

Úsporně jezdit vyžaduje některé zásady. Především je třeba dodržovat předepsanou rychlost, zbytečně prudce neakcelerovat a nebrzdit. Jízda musí být co nejplynulejší, je třeba včas řadit a nevytáčet motor do zbytečně vysokých otáček. Záleží i na váze, kterou vozidlo zatěžujeme.

K vyšší spotřebě paliva přispívají i některé doplňky. Pokud zrovna nevozíte nic na střešním nosiči, je dobré jej odmontovat, neboť nám zbytečně zvyšuje aerodynamický odpor. Dnes se již nedoporučuje dříve oblíbené vypínání motoru při jízdě z mírného kopce nebo při dojíždění k železničnímu přejezdu apod. Naopak je to velmi nebezpečné a brzdění motorem bez použití brzd je rozhodně šetrnější i úspornější.

2

Další variantou vedoucí ke snížení spotřeby jsou motory na pohon CNG, nebo LPG. Auta na plyn jsou již dnes dostupnou alternativou vedoucí k výrazné úspoře pohonných hmot. Varianta CNG znamená stlačený zemní plyn. Postupně jsou otevírány další stanice, kde lze tankovat, a například na dálnici D5 jsou již dvě veřejné CNG stanice.

Pokud chcete skutečně ušetřit, pak se spíše vyplatí pořízení pohonu na LPG. Přestavět na něj si můžete nechat i obyčejný vůz. Cena není příliš vysoká a přestavbu nabízejí servisy a dílny v každém větším městě.