Jak doma začít včelařit


Začínajícím včelařům se doporučuje nejprve nastudovat odbornou literaturu a pak vstoupit do včelařského spolku, kde se na schůzkách dozví mnoho cenných rad a zkušeností a navážete kontakt s ostatními včelaři. Po nabytí teoretických znalostí se vyplatí postupovat podle rad již zkušených včelařů. Včelaření je krásný koníček a může se mu věnovat úplně každý, kdo má větší zahradu, a dost nadšení. Vedle medu včely produkují také vosk, pyl, propolis, jed a mateří kašičku. I proto je potřeba se seznámit s radami včelařů.

Postup

1

Snažte se začít s rozumným počtem, kterým jsou čtyři včelstva. Budete mít velkou pravděpodobnost, že alespoň jedno až dvě včelstva přežijí vaše začátky a přezimují do jara. I zkušeným včelařům občas některé včelstvo zahyne kvli hladu, nemocem, ztrátou matky nebo do úlu vleze myš. První rok včely od začínajícího včelaře vyžadují hlavně klid a dostatek zásob cukru, které jsou podány včas. Nejvhodnější dobou pro začátek včelaření je jaro.

2

Včely potřebují zdroj nezávadné vody. Důležité jsou včelařské dřeviny na zahradě nebo v její blízkosti.

3

Otázkou je volba umístění úlů. Skvělá je jižní nebo jihovýchodní orientace na slunce. V zimě po opadání listí může sluníčko úly prohřívat a včely nemají takovou práci s topením. V létě vrhá strom stín, takže včely nemusí tolik chladit. Úly nemusíte mít přímo na zahradě, ale třeba na louce nebo na okraji lesa apod.

4

Samotný včelí úl zabere přibližně metr čtverečný, ovšem musíte myslet na rizikový prostor, což je oblast zhruba deset metrů před úlem. Tam by neměl nikdo chodit. Neměl by být ani příliš daleko, jelikož budete muset do něj i z něj přemísťovat i těžké předměty.

5

Důležitou součástí úlu jsou rámky, na které budou včely umísťovat plásty s medem. Rámky mají různé míry. Nejrozšířenější jsou Adamcovy rámky o rozměrech 39x24cm.