I vás trápí v tomto přechodném období orosené okna? Pak stačí udělat jen jedno!


Téměř každý z nás má v dnešní době plastová okna, protože se snadno udržují, nefouká přes ně, není slyšet hluk z ulice a tak také vám šetří energie. Ale i zde se najde něco, co vám může vadit. Pokud i vy jste si dávali nová plastová okna a začali jste si všímat, že jsou uvnitř vlhké, tak se nelekejte, tento nežádoucí problém snadno vyřešíte!

Příčina proč se to děje je taková, že teplota vzduchu uvnitř je rozdílná než teplota vzduchu venku (můžeme hovořit o kondenzaci). A jediné co je dělí od sebe je sklo. Na sklo dopadá pára, která se promění na vodu – vzniká kondenzace. Pokud je v pokoji chladnější, tím orosení nebude tak velké neboť se spotřebuje méně vlhka.

Jednoduše řečeno, pokud je místnost chladnější a vlhčí, tak je možné, že vytvoření kondenzátu bude mnohem větší. Pokud je místo suché a teplé, tak se nemusíte obávat kondenzace.


Pokud jste s předchozími okny takový problém neměli, tak nebojte se, že ty nové jsou špatné. Jde o to, že starší okna byly vyráběny ze dřeva a jak víme dřevo samo o sobě má v sobě mezery, trhliny a díky ním se neustále meni vzduch. Suchý vzduch proudí z venku dovnitř a to způsobovalo, že vlhkost v pokoji byla mnohem menší.

Vlhkost způsobuje mnohem větší komplikace než „jen“ zamlžuje skel. Vede k různým onemocnění, plísním, houbám. Proto je třeba větrání! Pokud byste nevětrali, začal by se hromadit oxid uhličitý a přece nikdo nechce mít doma škodlivý vzduch. Což by vedlo k poškození imunity a následně celkově ke zhoršení zdravia.A to určitě žádný člověk nechce.

POKRAČOVÁNÍ A NÁVOD NA DALŠÍ STRÁNCE ➔