Ghee máslo: Pokud se naučíte tento recept, už nikdy nebudete používat jiný tuk na vaření, pečení a ani k jídlu


Možná jste již slyšeli o ghee másle, které má původ v Indii a je důležitou součástí asijské kuchyně již po staletí. Výhodou je, že je zdravější než klasické máslo, neobsahuje žádné cukry a je vhodnou alternativou pro ty, kteří trpí intolerancí na laktózu. Takové máslo si můžete zakoupit v obchodech se zdravou výživou, nebo si jej jednoduše připravte doma.

Slovo „ghee“ v překlad znamená něco jako posypat, nebo nasypat. Celý proces výroby spočívá v tom, že se tuk oddělí od mléčné sušiny a vody. Stačí máslo jen rozpustit a po čase budete vidět jak se tuk odděluje a mléčná sušina usazuje na spodku. Po celém procesu je ghee máslo syté žluté barvy a má olejovitou konzistenci. Když však vychladne, je krásné krémové.

ghee-maslo1

 

 
Proč byste ho tedy měli začlenit do svého jídelníčku? Hlavně kvůli tomu, že má mnoho výhod a je to zdravější forma klasického másla. Ghee máslo je bohaté na vitaminy A, D, E, které jsou v tuku. Máslo se vám jen tak lehce nezkazí a vydrží v chladničce i dva měsíce. Je prospěšné i pro střevní bakterie a posiluje imunitní systém, podporuje mozek a zajišťuje zdravý růst kostí. Také je to dobrý pomocník při hubnutí, stejně jako kokosový olej, o kterém jsme vám již psali. Ghee máslo navíc můžete použít při vaření i pečení.

Postup přípravy:

Do hrnce si dáme máslo nakrájené na kostičky a postupně ho rozpustíme.

ghee-maslo2

 

 
Na začátku můžeme mít plamen vyšší, ale asi po 5 minutách ho snížíme tak, aby máslo stále bublali.

ghee-maslo3

Celý proces trvá přibližně 30 minut a máslo je třeba neustále míchat. Na začátku se vám na povrchu může udělat bílá pěna, ta však po chvilce zmizí a začnou se vám oddělovat jednotlivé složky, jak jsem to vzpomínala na začátku článku.

ghee-maslo4

 

 
Když vám zůstane zlatavá, čirá tekutina, máslo je hotové.

ghee-maslo5
Na spodku hrnce budete mít usazenou hmotu a proto ghee máslo přelijte do sklenice přes sítko.

ghee-maslo6

 

 
Musím se přiznat, že když jsem ho dělala poprvé, tak mi shořelo. Proto při teplotě v tomto případě platí, že méně je někdy více.

ghee-maslo7
K receptu přidávám i video, kde najdete všechny kroky.