Úvod ZDRAVÍ Rady FAKTA o přirozeném porodě a císařském řezu, které musí vědět každý žena...

FAKTA o přirozeném porodě a císařském řezu, které musí vědět každý žena bez rozdílu věku


Přivedení děťátka na svět je pro ženu neuvěřitelný moment, který si v sobě ponechá celý svůj život. Spolu s ním se objeví pocit štěstí, ale i obav a strachu. Proto je normální, že si začnou vyhledávat informace o porodu, porodních bolestech, způsobech porodu a další věci s tím spojené.

Co se týče samotného porodu, existují dvě možnosti – vaginální způsob, tedy přirozený porod nebo císařský řez. Oba z nich mají své výhody i nevýhody. Přestože vaginální porod je tou nejpřirozenější a méně komplikovanou cestou, jak přivést děťátko na svět, stále více žen se obrací na císařský zákrok.

Podívejme se tedy na fakta:

cisarsky-rez1

 

 
Mikroorganismy nacházející se v pochvě produkují specifické cytokiny, které podporují normální vývoj imunitního systému dítěte. Z fyziologického hlediska je čas zotavení se po porodu kratší než při císařském řezu. Navíc maminka může své děťátko držet a kojit krátce po porodu. Ze psychologického hlediska se novopečená matka cítí posílena a šťastná s vědomím, že se aktivně podílela při narození svého dítěte.

cisarsky-rez2

Dva nejběžnější způsoby při normálním porodu jsou pomocí použití kleští nebo vakuové extrakce. Rozhoduje o tom lékař v závislosti na konkrétním případu. Jedinou nevýhodou tohoto způsobu je, že někdy může dojít ke poškození plodu, ale tyto případy jsou velmi vzácné, pokud je proces prováděn zkušeným porodníkem.

cisarsky-rez3

 

 

 
Ve většině případů lékaři doporučují císařský řez pouze tehdy, je-li porod rizikový nebo by mohlo dojít k ohrožení života. V současné době se ženy přiklánějí k této možnosti dobrovolně, protože je poměrně bezbolestná a časově nenáročná. I když celý proces porodu proběhne rychleji a bezbolestně, zvyšuje se riziko infekce a také doba na zotavení.

Obě metody se od sebe odlišují a mají své klady i zápory. Nejdůležitější však je, zajistit zdraví děťátku i mamince.

cisarsky-rez4
loading...

Kam dál?