Doma jsem měla staré zbytečné židle, které jsem chtěla vyhodit. Zastavila mě ale kamarádka, která z nich vyrobila něco opravdu úžasné, co budete chtít také


Taková hloupost vyhazovat starý nábytek proto, že je opotřebovaný. A ještě větší hloupost je vyhazovat staré židle. Dekoraci, jakou si dokážete zcela sami vyčarovat z několika kousků tohoto starého dřeva, neseženete v žádném obchodě s nábytkem.

Milovníci stylového zařízení pojďte s námi do toho. Věřte, že ze židlí bude najednou něco zcela jiného a zaručeně hezčího. A kromě toho, nikdo na světě nebude mít stejný kousek.

zidle1

 

 
Miluji dávat starým věcem nový nádech. Tento návod je vynikající příležitostí, kterou by měl využít každý milovník nápaditého a stylového nábytku s puncem elegance. Nezní to perfektně? Ze starých židlí nalezených na vaší půdě může být stylová lavička, kterou budete milovat nejen vy, ale i každý, kdo k vám zavítá.

Jak využít staré židle

Vyrobit si tento kousek nábytku vlastníma rukama bude pro vás potěšení a hračka. Práci budete mít hotovou do hodinky, maximálně dvou. Stačí si nachystat ty správné „přísady“.

3 staré židle přibližně stejné výšky

1,5-2m překližky

vrtačku

pilku na železo

smirkový papír

libovolnou barvu ve spreji

sešívačku

pěnu na výplň sedáku

potahovou látku

zidle2

 

 
Židle postavte vedle sebe tak, aby se nohama opíraly. Odstraňte z nich staré sedadla. Změřte celkovou šířku židlí, když stojí vedle sebe a k výslednému číslu přidejte 10 centimetrů. Vyvrtejte díry do míst v rámech židlí, kde později umístíte a upevníte překližku. Zpravidla jsou to krajní rohy první a třetí židle a alespoň dvě díry ve středu celého objektu.

zidle3

Ošmirglujte povrch židlí tak, aby vám na dřevo chytila ​​nová barva. Rozestavte židle vedle sebe tak, aby mezi nimi byla pár centimetrů mezera.

zidle4

 

 
Překližku si obalte krejčovskou pěnou nebo molitanem a na něj připevněte potahovou látku. Na překližku ji upevněte pomocí sešívačky. Nyní položte potaženou překližku na židle a spojte s předvrtanými dírami v nábytku.

zidle5

Technické parametry závisí od židle, proto v případě potřeby požádejte o pomoc partnera. Elegantní lavice je hotová!

zidle6

 

 
Zahradní dvousedadlo

Toto dvousedadlo se výborně hodí do zahrady nebo do chodby jako pomocník při obouvání. Je k němu třeba jen dvě stejné židle a kromě nich ještě:

zidle7

elektrickou pilku, nebo jiný vhodný nástroj pro opracovávání a řezání dřeva

jednu dřevěnou desku – velikost podle toho, jak velké jsou židle

tužku

papír na smirkování

barvu

Ze starých židlí opatrně odstraňte sedadla, ale nevyhazujte je. Připevněte je ze spodní strany dřevěné desky tak, aby byly od sebe vzdáleny asi 15-20 centimetrů. Změřte potřebné rozměry a z desky odřežte tak, aby ze zadní strany lemovalo sedadla, viz obrázek.

zidle8

 

 
zidle9

Nyní připevněte sedadla na dřevěnou desku a ty opět na své místo. Zázrak je na světě!

zidle10

 

 
Pokud jsou židle svrchu opotřebované, jednoduše jejich ošmirglujte a premalujte.

zidle11

Lavička s policí

Málokdo ví, že lavičky s policí na boty jsou mimořádně funkční pomůckou pro lidi, kteří mají problémy s páteří. Nedostatkem v tomto případě je jen to, že když si takovou lavičku koupíme v obchodě, je přizpůsobena váze bot a ne našich nohou. Takže pokud i náhodou někoho napadne na ni nohy vykládat, rychle na to doplatí. A právě proto si vytvořte stylový a funkční kousek sami. A co na něj budete potřebovat?

2 staré židle

4 pevné, nebo masivní dřevěné latě

širší dřevěnou desku

překližku

molitan, nebo krejčovskou pěnu

potahovou látku

sešívačku

Ze dvou starých židlí si odmontuje jen 2 nohy a opěradlo. Rám, na kterém budete sedět zhotovíte spojením čtyř masivních nebo alespoň pevných latí, které s dlouhými šrouby smontujete napevno do sebe. Délka závisí na vašich preferencí nebo potřeb.

Spojte rám na sezení se dvěma židlemi, tak jak vidíte na obrázku.

zidle12

 

 
Spodní polici upevněte do takové výšky, která vám bude při sezení vyhovovat. Podstatné je to, aby byla lavice pevná a robustní a aby i něco unesla.

zidle13

Chcete-li lavici jedné barvy, ošmirglujte dřevo minimálně v místech, kde ještě zůstal lak, ale ideální je ošmirglovat ji celou. Barva, kterou na dřevo nanesete vám bude chytat rovnoměrněji a docílíte tak, hezčí vzhled.

zidle14

 

 
V dalším kroku si vyrobte sedadlo – přesně tak jako v případě výroby první lavice. Překližku obtáhněte molitanem a molitan obtáhněte potahovou látkou. Ze spodní strany upevněte sešívačkou a namontujte na rám na sezení.

zidle15

Přidejte pár domáckých polštářů a lavička pro zamilované je hotová.