Do Česka dorazila sezóna medvědího česneku. O jeho blahodárných účincích věděly i naše babičky.


Česnek medvědí – Jméno dostal česnek medvědí zásluhou obliby u medvědů. Ti se po probuzení ze zimního spánku s oblibou vydávají na porosty divokého česneku, který jim po konzumaci pročistí útroby. Česnek medvědí nesušíme, sušením ztrácí své blahodárné účinky.

medvedi cesnek1

 

 
Účinky rostliny:
paměť
ateroskleróza, arterioskleróza, vápenatění cév
žaludek
střeva
plynatost
zácpa
křeče střev
závratě
pocit tlaku v hlavě
úzkost
vysoký krevní tlak, vysoký krevní tlak, hypertenze, hypertenzní choroba
zahlenění průdušek
chronický kašel
tuberkulóza
čistí ledviny
čistí močové cesty
hojení ran
Zlepšené stav koronárních cév srdce
detoxikace – čistí krev
čistí žaludek, střeva
vyrážky
bledost

Především je to Medvědí česnek, který patří k prvním poslům jara. Čerstvě zelené, kopinaté, lesklé listy se podobají listům konvalinky, vyrůstají z podlouhlé cibule, která je obalená bílými, průsvitnými šupinami. Hladký, bledě zelený stonek, vysoký až 30 cm, je ukončena koulí bílých květů. Česnek medvědí roste pouze na humusovitých vlhkých loukách, stinných a vlhkých nivách, pod keři, v listnatých horských lesích. Jeho silnou česnekovou vůni ucítíme dříve, než rostlinu spatříme. Tato vůně mu přinesla i název „divoký česnek“. A právě ona vyloučí možnou záměnu s konvalinkou nebo jinou jedovatou bylinou.

Vyrůstají ze země v dubnu a květnu, někdy i dříve. Kvete však až uprostřed května a v červnu. Dřímají v něm mohutné léčivé síly a vypráví se, že i medvědi ho hledají po zimním spánku, aby si jím pročistili žaludek, střeva a krev. Česnek medvědí má v podstatě všechny vlastnosti našeho česneku, je ale mnohem léčivější. Proto je zvláště vhodný pro jarní omlazovací kúry, kúry na odstranění škodlivých látek a léčí i chronické choroby kůže.

medvedi cesnek2

 

 
Usušené listy ztrácejí léčivé účinky. Proto se pro jarní pročišťování a odhleňovací kúry používají čerstvé listy. Nadrobno nakrájené dáváme na chléb s máslem, jemně posekané používáme jako koření do polévky, sypeme jimi brambory a podobné jídla. Listy můžeme připravit i jako špenát nebo salát.

Mladé rostlinky sbíráme v dubnu a v květnu, tedy ještě před rozkvětem, cibulky koncem léta nebo na podzim. Cibulky česneku medvědího můžeme používat místo česneku setého. Lidé s citlivým žaludkem by měli listy a cibulky nakrájet nadrobno, zalít je vřelým mlékem, nechat dvě až tři hodiny vyluhovat a pak tekutinu pít po doušcích.

Pokud chceme mít v domácnosti celý rok léčivou sílu česneku medvědího, uděláme si lihový výtažek – tinkturu. Z této tinktury používáme denně 10-12 kapek ve vodě. Kapky výborně podporují paměť, zabraňují vápenatění cév (arteroskleróze) a zbavují nás mnoha jiných potíží.

Česnek medvědí má velmi dobré účinky na žaludek a střeva. Je vhodný při akutních a chronických průjmech, provázených plynatostí a kolikami. Rovněž je vhodný při zácpách, které provázejí vnitřní křeč střev, nebo chorobách střev.

medvedi cesnek3

 

 
Škrkavky a hlístice se po určité době používání česneku ztrácejí. Zlepšuje se výkonnost střev, a proto se ztrácejí i ty obtíže, které se vyskytují u starších lidí a jedlíků, když jsou střeva líné nebo přecpané. Polevují i ​​žaludkem vyvolané poruchy činnosti srdce, nespavost, ale i ty potíže, jejichž původ je ve zvápenatění cév nebo ve vysokém krevním tlaku, jako závratě, pocit tlaku v hlavě, úzkost. Vysoký krevní tlak pomalu klesá.

Víno z česneku medvědího je zázračným lékem pro všechny staré lidi, kteří mají trvale zahleněné průdušky a s tím spojené potíže při dýchání. Dokonce při zastaralém kašli se zahlenění průdušek uvolňuje a tak mizí i dušnost. Velmi vřele doporučujeme tento lék i při tuberkulóze a vodnatelnosti (hromadění v malém oběhu), na které často trpí staří lidé.

medvedi cesnek4

 

 
Česnek medvědí je neocenitelný jako prostředek čistící krev, který se uplatňuje i při chronicky „nečisté kůži“.

Švýcarský přírodní lékař a bylinkář, farář Künzle, tuto rostlinu zvlášť chválil:
„Pročišťuje celé tělo, vyhání nemocné látky, ozdravuje krev, vyhání a zabíjí jedovaté látky. Stále nemocní lidé, kteří mají moučnatou tvář, tbc krčních uzlin, kteří jsou revmatici, měli by si tento česnek cenit jako zlato. Žádná bylinka na zemi není tak účinná pro pročištění žaludku, střev a krve. Mladí lidé by rozkvetly jako růžový záhon a vypučali jako větvička jedle na sluníčku.“

Künzle dále uvádí, že zná rodinu, která předtím celý rok, navštěvovali lékaře, měli spoustu vyrážek na celém těle, byly bledí, jako by již byly v hrobě a jen utekli hrobníkovi z lopaty. Po delším používání tohoto nádherného božího daru byly opět celkově zdraví a svěží.

medvedi cesnek5

Způsoby užívání:

Česnek medvědí jako koření: Čerstvé listy česneku medvědího se nařežou nadrobno jako pažitka a sypou na chlebíčky, do polévek, omáček, salátů a masných pokrmů.
Tinktura z česneku medvědího: Nadrobno nakrájené listy nebo cibulky naplníme volně až po hrdlo láhve, zalijeme 38 až 40% režnou nebo jinou doma vypálenou kořalkou a postavíme na 14 dní na slunce nebo na teplé místo (v blízkosti kamen). Používá se denně 10 až 15 kapek do vody.
Víno z česneku medvědího: Vezmeme plnou hrst nadrobno nakrájených listů, krátce je povaříme v asi 1/4 bílého vína, osladíme podle chuti medem nebo sirupem a obden z něj pomalu po doušcích popíjíme.