Co ženy můžou a nemůžou dělat v období menstruace? O těchto věcech jsem neměla ani páru ale už vím!


Ženy od boha dostali dar a to dávat život! Bohužel tento dar má svojí stinnou stránku, musí ho každý měsíc splácet jako půjčku.

Řekneme vám o tom, jak se vyrovnat s různými obtížemi, které se objevují v průběhu menstruace.

Tento článek nebude o tom, že byste během vašich dnů nemohli nosit bílé kalhotky. Přečtete si, co byste neměli dělat během tohoto období, pokud si chcete zachovat své ženské zdraví.

Mnoho žen zažívá při menstruaci nepříjemně a někdy nesnesitelné bolesti v podbřišku. Je vhodné v tomto případě sáhnout po tabletách?


Je to možné, ale měli byste vzít v úvahu pár věcí. Například to, že je přísně zakázáno brát léky, které ovlivňují srážení a tvorbu krve – analgin a aspirin. Rovněž byste si neměli sama dávku léky proti bolesti, i když neobsahují kyselinu acetylsalicylovou a paracetamol. Vždy je lepší se obrátit na lékaře a užít lék na předpis.

Během menstruace probíhají v těle ženy hormonů změny, čím se mění také reakce organismu na léky. Alergie se může objevit bez zjevného důvodu – intoleranci léku, předepsaným lékem proti infekcím, například antibiotika. Pokud máte pocit, že něco s Vámi není v pořádku – nevolnost, závratě, neustálá únava, vyrážka, aktuální bolesti či zažívací poruchy, navštivte lékaře.


Proč by se během menstruace nemělo jít relaxovat do horké vany? Protože to stimuluje krev, což může zapříčinit nadměrné krvácení. Totéž platí i při horké sprše nebo sauně.

Silné krvácení může být vyvolány i při pití alkoholu, který rozšiřuje cévy, proto byste se mu měli vyhýbat, nebo konzumovat jen rozumné množství.

Ze stejného důvodu byste neměli jíst také některé potraviny: Čokoláda, Kváskový chléb, příliš pikantní jídlo, zakysanou smetanu, ořechy, vejce, mléko, kávu a masné výrobky. Navíc Vám toto může během Vašich dní způsobit bolesti hlavy a dokonce i závratě.


Trávicí systém je úzce spojený s Urogenitální systémem, proto byste neměli podceňovat hodnotu jídla. Někdy se říká, že během menstruace byste neměli provádět žádnou namáhavou fyzickou činnost. Každopádně třeba pravidelné cvičení nás dokáže zbavit nepříjemné bolesti. Strava se také dokáže postarat o to, abychom toto období přežili o něco příjemněji.

Jakékoliv kosmetické procedury během menstruace jsou jen vyhozené peníze. Peeling, mezoterapie, zvětšení rtů, vpich botoxu a kyseliny hyaluronové či tetování. Dokonce i obyčejně barvení vlasů může skončit neočekávaně. Bolest je mnohem intenzivnější při manipulaci s kůží a vlasy, například takové vytrhávání obočí. Za vším je vysoký obsah progesteronu v krvi.


Vše je postavené na hormonálním základě, který se během tohoto období mění. Přes tyto dny jsou ženy více citlivé a zranitelné. Měli byste se proto zdržet zbytečných dramat, číst smutně knihy, mluvit o smutných událostech s Vašimi přáteli a bavit se o citlivých tématech s blízkými. To Vám pomůže vyvarovat se negativním emocím, záchvat vzteku a špatným zážitkem.