Co se starou kuchyní?


Pořídit novou kuchyň znamená zvážit skutečně velkou investici času a peněz. Samozřejmě ne vždy můžete kuchyni rekonstruovat, například v podnájmu musíte se starou kuchyní zkrátka žít. Takže! Jsme pro vás dali dohromady 5 jednoduchých tipů, jak vaši starou kuchyni oživit, a to s minimálními náklady! Samozřejmě, pokud jste v podnájmu nezapomeňte se nejprve domluvit s majitelem.

  1. Nechte kuchyni zkontrolovat. Problémy s odpadem či vodou mohou potkat i novou kuchyni, o staré to proto platí dvojnásob. S preventivní kontrolou a pročištěním odpadů by vám měl určitě pomoci profesionál!
  2. Staré dobré drhnutí! Problémem starých kuchyní bývají často zdánlivě neumytelné fleky, stopy po mastnotě a spálení a dalších důkazech dlouhodobého používání. Tady moc rad nemáme, chce to zkrátka nasadit rukavice, použít co nejteplejší vodu a dát se do práce. Vyzkoušet můžete pár babských triků, například na stopy rzi pomůže rozkrojené citrusové ovoce posypané na řezu hrubou solí, tím pak vydrhněte problematické místo. Na usazeniny v troubě a na kamnech pomůže zase jedlá soda smíchaná s vodou na kašičku, tu naneste na problematická místa a nechte působit, dokud pasta nevyschne, pak vše vydrhněte, mělo by to jít mnohem snáze.
  3. Zázrak jménem nalepovací fólie – nejeden kolejní student touhle vychytávkou „zrekonstruoval“ celý pokoj. Nalepovací fólie jsou odolné a dostupné v mnoha barvách i texturách, Můžete jimi polepit oprýskané skříňky i police. Zde platí dělat vše hlavně pomalu a řídit se návodem. Také doporučujeme polepované části odmontovat tak, aby se s nimi dalo lépe manipulovat. Nezapomeňte odšroubovat také úchytky.
  4. A když jsme u těch úchytek… Vyměnit! Jedná se dost levnou záležitost, nové koupíte v jakémkoliv větším řetězci kutilských potřeb, někdy i v lokálním obchůdku. Nezapomeňte, že úchytky musí pasovat do starých otvorů, proto je potřeba vše řádně změřit. Pokud jste se rozhodli pracovat s nalepovací fólií, máte výhodu v tom, že dvojitou úchytku můžete nahradit jednoduchou a tím máte s měřením hned o starost méně. Úchytky jsou sice detailem, ale mohou zcela zásadně proměnit vzhled a styl celé kuchyně – že by prostor pro hravý experiment?
  5. Co s obkladem? Tady je opět několik řešení, pokud máte za pracovní deskou dlaždičky, které se vám nelíbí ani po vydrhnutí, natřete je, poptejte v kutilském obchodě barvu na keramické povrchy, určitě vám pomohou s výběrem. No a pokud se vás týká umakartová deska, můžete opět sáhnout po nalepovací fólii, vyrábí se i takové, které svým reliéfem připomínají právě klasické obklady, nebo můžete vyzkoušet vzhled supermoderní betonové stěrky.
  6. Teď už jenom detaily! Každá kuchyně působí neúplně dokud není zabydlená. I zde si můžete pomoci svépomocí, co třeba nová nádoba na měchačky a metličky – zkuste vzít starou plechovku od kávy a oblepit ji provázkem, nebo různými vrstvami látek, kuchyně tak může dostat úplně nový nádech. Osvěžit ji může také nějaká ta rostlinka. Akorát přichází období bylinek, nebylo by skvělé mít je stále po ruce? Koupíte je prakticky v každém květinářství, nebo si je můžete zkusit vypěstovat ze semínek, která snadno objednáte na internetu.