Úvod RADY A TIPY Do života Česko čelí zamoření štěnicemi! Jak je rozpoznat a trvale se jich zbavit?

Česko čelí zamoření štěnicemi! Jak je rozpoznat a trvale se jich zbavit?


Krvežíznivé štěnice zamořily různá místa České republiky. Nejhorší stav je v Mostě, kde se štěnicemi bojuje každá třetí domácnost.

Štěnice řádí také v Libereckém a Plzeňském kraji a také na Brněnsku.

Dávno neplatí, že by se štěnice vyskytovaly pouze v zanedbaných a špinavých bytech. Problémy s odolným hmyzem řeší i lidé v luxusních čtvrtích. Štěnice vyhledávají praskliny ve zdech, nejrůznější štěrbiny, podlahové lišty, konstrukce postelí, matrace, ložní prádlo. Hnízda si dělají téměř kdekoli.

Jak poznáte, že máte doma štěnice?

To, že se ráno vzbudíte s kousancem na ruce, nemusí ještě nutně znamenat, že máte doma přímo štěnice. Pokud se vám to ale stává pravidelně, měli byste být ostražitější. Štěnice jsou zvířata, která vylézají v noci a pijí krev svého hostitele.

 

 
Problém je, že si dlouhou dobu nemusíte vůbec ničeho všimnout, štípnutí totiž může velmi rychle zmizet a vy ho vůbec nezaznamenáte. Štěnice nejčastěji napadají odkryté části těla – ruce, nohy, obličej apod. Pouze výjimečně zůstávají u jednoho kousnutí, častěji se jich v jednom místě objeví mnohem víc. Štípanec může být velký jen několik milimetrů, u citlivějších lidí ale může mít zarudnutí i několik centimetrů. Většinou ho doprovází i nesnesitelné svědění.

Abyste si byli jistí, že jde skutečně o štěnice, je důležité je najít. Dospělé štěnice měří kolem půl centimetru a mají ploché červenohnědé tělo. Jedním z prvních znaků, že doma máte štěnice, může být jejich černý trus, který po nich zůstává. Trus vypadá jako malé černé tečky. Použít můžete i tzv. lepovou past, která je napuštěna látkami, které štěnice nalákají na jedno místo. Ty se potom přilepí a vy hned víte, na čem jste.

Jak se štěnic zbavit?

Pokud jste doufali, že smícháte několik obyčejných přísad, které máte doma, ty na štěnice nastříkáte a tím je vyhubíte, bohužel vás budeme muset zklamat. Zbavit se těchto nepříjemných broučků je hodně složité. Nejdůležitější je začít s nimi bojovat co nejdřív. Proti běžným přípravkům, které koupíte v obchodech, jsou ale většinou odolné a riskujete, že štěnice vám brzy zamoří celý byt.

 

 
Nejlepším řešením je co nejdříve zavolat odborníky, kteří štěnice zahubí speciálním postřikem, který je zaručeně zahubí. Tento proces se opakuje přibližně dvakrát, pokud se vám ale štěnice v bytě hodně rozšíří, zásahů je potřeba více.

Vhodné je preventivně ošetřit také sousední byty a pokoje. Štěnice totiž dokážou krev člověka vycítit i přes zeď, během jediné noci jsou pak schopny urazit klidně 50 metrů. Mezi byty se pohybují nejčastěji stupačkami, potrubím či škvírami v oknech nebo pod dveřmi.

Co můžu udělat, než zavolám odborníka?

Základem je celý byt důkladně vysát. Zkontrolujte všechny záhyby postele i ložní prádlo. Pytlík s vysátými štěnicemi okamžitě vyhoďte do venkovní popelnice. Peřiny i oblečení vyperte minimálně na 60 stupňů.

Štěnice si domů často dovezeme z dovolených. Vždy před odjezdem domů zkontrolujte, zda si některou nevezte v kufru. Prevencí je nekupovat nábytek z bazarů a v žádném případě ho nebrat od popelnic, ani když vypadá velmi dobře.
loading...

Kam dál?