Češka na mateřské dovolené vyrobila překrásný domeček ze slámy


Andrea – matka s malými dětmi měla sen za kterým si chtěla jít a dokázat si postavit své hnízdečko štěstí. Svůj vysněný pozemek našla po třech letech. Stavební povolení jí trvalo rok. Veškeré práce kolem domu trvaly 7 měsíců. Pomáhali jí a podporovaly ji odborníci, rodina i brigádníci a její děti. Její manžel chodil do práce a o víkendu hlídal objekt.

Krásná zahrada v malebném údolí plná jabloní a ořechů, slyšet jen potok a uprostřed celé té krásy vidět kulatý domeček ze slámy a hlíny. Neuvěříte, že jste nedaleko betonového sídliště.
Roky hledání a obíhání úřadů se vyplatily. Jak to celé začalo? Andrea zjistila, že svůj čas nejraději tráví s dcerou a synem v parku. Její děti se honili v pyžamech mezi lidi co chodili do práce. Rozhodla se dát sbohem městskému životu a začala si hledat vlastní pozemek pro dům se zahradou.

Po třech letech neustálého hledání se konečně objevil inzerát s velkým I. Obsahoval velkou zahradu se stromy a starou chatrčí.
Když přišla na pozemek musela okamžitě složit zálohu jinak by o zahradu přišla. Přesvědčila i svého manžela kterému se pozemek zalíbil. Od úřadů dostala pozitivní ohlasy, že projekt kulatého domku hodil.

Přírodní materiály volila i díky svému ekologickému složení, zatímco partner bude pracovat ona si ho postaví. Stavět z hlíny a slámy nebude jednoduché. Nakonec jí to trvalo 7 měsíců s přestávkou 4 měsíců přes zimu. Stavební práce trvaly od pátku do neděle. Pomáhali nám dva studenti ze stavební fakulty. Na pomoc jí přišla i její rodina a přírodní stavitel Viktor Karlík. Firmu si najali jen na vodoinstalaci a střechu. Na vnitřní hliněné omítky jí pomáhal hlinár Aleš Dorazil.

 

 
Každé ráno musí domek vyhřát to platí i pro teplou vodu. V domě nemá žádnou ledničku a její nakupování trvá déle. V domě není záchod ale WC budka na zahradě. Později plánují pilinové toaletu která jim bude sloužit i jako kompost. Její život je teď komplikovanější ale nestěžuje si, je ráda že má překrásný dům a užívá si každou chvíli. Do domu se nastěhovali v létě ale dokud ho využijí tak budou převážně venku na zahradě. Během zimy bude ještě Andre dolaďovat toaletu, osvětlení dřevěnou podlahu a gauč. Později plánuje solární panely a letní kuchyni. To vše zvládne znovu sama s pomocí dětí a okolí. Podaří se jí to?

ceskadumslama2

ceskadumslama8

 

 
ceskadumslama10

ceskadumslama9

ceskadumslama1

 

 
ceskadumslama6

ceskadumslama5

ceskadumslama7

 

 
ceskadumslama4

ceskadumslama3