Celou zimu jsem sbíral plastové láhve a pak jsem je všechny dal na zahradu. Zde je důvod proč!


4-členná rodinka se za rok rozhodla nasbírat 300 prázdných plastových lahví. Věděli, že se z nich dá udělat něco, co bude mít dlouhodobý účinek.

plastove lahve1

 

 
Nejenže znovu využili plastové lahve, ušetřili i životní prostředí a své vlastní peníze. S příchodem zahrádkářské sezóny vám chceme ukázat, jak si můžete postavit skleník vlastníma rukama z obyčejných plastových lahví!

plastove lahve2

plastove lahve3

 

 
Zde je například skleník ze 7000 lahví, které si nasbíral jeden obyvatel Skotska jen za 3 měsíce. Z tohoto množství si vybral 1000 nejlepších lahví a postavil si skleník 2 × 2 metry s výškou 1,9 metru.

plastove lahve4

Nejpracnější bylo vyčištění etiket z lahví a najít jim vhodné místo na uskladnění před tím, než je začal používat při stavbě. Skleník si postavil následovně: nejdříve sestavil dřevěný rám, pak nasazoval jednu láhev na druhou tak, aby se hrdlo lahve dostalo do vyříznutého otvoru ve spodní části druhé lahve. Konstrukci stabilizoval dřevěnými tyčemi, které namazal lepidlem.

plastove lahve5

 

 
Zde je několik příkladů lahvových skleníků. Krása těchto návrhů spočívá i v tom, že je můžete snadno přesunout na jiné místo ve vaší zahrádce.

plastove lahve6

A takto si vyrobíte tašky z lahví: odřízněte si hrdlo a dno láhve, zbytek plastového válci si rozřízněte na polovinu. Okraje obou polovin si spojte sešívačkou (viz obrázek níže).

Jak vidíte, skleník se dá vyrobit téměř z ničeho a vaše peněženka nebude zívat prázdnotou. Stačí trochu kreativity a šikovnosti!

plastove lahve7