Bojujete se sněhem na zahradě? Postavte z něj iglú!


Trápí vás haldy sněhu, které zasypaly vaši zahradu a které už pomalu nemáte kam odhazovat? Děsíte se každého rána po prosněžené noci, kdy víte, že vás čeká zase to samé – lopata, mokro v botách a namožená záda? Proměňte tuto nepříjemnou činnost v zábavu! Vezměte děti a místo bezcílného odhazování sněhu se vrhněte na stavbu iglú. Věřte nám, že děti vám s touto motivací rády pomůžou.

Co budete potřebovat?

Nejprve se dobře připravte – budete potřebovat lopatu na sníh, větší kýbl obdélníkového tvaru a prkénko, kterým zpevníte vchod. Samozřejmě bude třeba také pořádná hromada sněhu, který není ani příliš mokrý, ani příliš sypký. Vyzkoušejte nanečisto, jestli sníh lepí a vytvořené tvary se nerozpadají.unnamed-1

Věřte, že stavba iglú bude vyžadovat vaši trpělivost a hrabání se ve sněhu. Hodit se vám budou také zateplené montérky, ať se nemusíte strachovat o oblečení, kvalitní rukavice, které vám nepromoknou, a dobré boty. Stejně vybavte i své děti. A teď už nechte čtení a vrhněte se na to!

Jak začít?

Nejprve si vyberte místo kruhového tvaru, kam příliš nepraží slunce. Na zemi vyznačte půdorys, třeba tím, že kruh vyšlapete ve sněhu. Za pomoci lopaty na sníh nahrňte co nejvíce sněhu hned vedle místa, kde bude iglú stát. Pak si vezměte kýbl a za pomoci lopaty jej naplňte a sníh uvnitř udusejte. Poté sněhový kvádr vyklopte z kýblu tam, kde bude stát zeď iglú. Postupně skládejte vzniklé kvádry do kruhu tak, abyste postavili první úroveň budoucí zdi iglú. Na ni poté vrstvěte další kvádry a tvořte jednotlivé řady. Nezapomeňte, že kruh byste neměli uzavírat – nechte mezeru, která bude vchodem do iglú.

Jak vytvořit vchod?

Jakmile dojdete k přibližně 4. řadě kvádru, položte na mezeru prkno, které bude podpírat vchod. Zároveň další řady výrazně začnete naklánět směrem dovnitř. Kvádru tak budete potřebovat méně a méně, ať se nakonec vytvoří střecha. Mezitím dejte dětem za úkol, aby opatrně zacpávaly mezery mezi kvádry. Po dokončení vyhrabte přebytečný sníh z vnitřku iglú.