Běžně se Vám to stává, víte ale, že jsou to obranné mechanismy Vašeho těla?


Zajímavé mechanismy lidského těla, které slouží pro Vaši obranu. Přinášíme osm z nich!

1. Zívání

obranne-mechanismy-1

Pokud zažíváte příliš stresu nebo dostatečně nespíte, zvyšuje se teplota mozku. Zívání je mechanismus, při kterém se nejen sníží teplota mozku, ale zároveň rozšíří dýchací cesty. Díky tomu se zvýší množství kyslíku v krvi a svaly se uvolní.

2. Kýchání

obranne-mechanismy-2

 

 
Kýcháme, když se nám na sliznici nosní dutiny nahromadí bakterie, alergeny nebo prach. Tímto obranných mechanismem se tělo zbavuje zmíněných nadbytečných látek.

Zajímavost: Při kýchání se rychlost vzduchu pohybuje okolo 160km/h a jedno takové kychnutí s sebou vezme zhruba 100 000 bakterií.

3. Protažení

obranne-mechanismy-3

Přestože jej děláme sami, taktéž jde o obranný mechanismus. Je důležité pro správné fungování těla během celého dne. Zvyšuje krevní oběh, teplotu svalů a celkový stav těla.

4. Škytavka

obranne-mechanismy-4

 

 
Škytavka je známkou toho, že ve vašem trávicím systému je něco v nepořádku. Nejčastěji v důsledku příliš rychlého přejídání nebo žvýkání.

5. Vrásčité prsty

obranne-mechanismy-6

Každý to známe, udělá se vám to kdykoli jste dlouho ve vodě. Jde o reakci těla na to, že je dlouhou dobu v kontaktu s vodou a eliminuje tím tak kluzkost s předměty, které mokrými rukami uchopíte.

6. Ztráta paměti

obranne-mechanismy-7

 

 
Obranný mechanismus, který člověka chrání od nepříjemných vzpomínek, a tím pádem i psychických starostí a úzkostí. Když je opilý člověk neschopen ani základní motoriky, tělo je příliš zatíženo a potřebuje optimalizovat své nejdůležitější funkce. Ty méně důležité, jako je paměť, dočasně nefungují.

7. Husí kůže

obranne-mechanismy-8

Tyto malé pupínky, které se objevují v chladném prostředí nebo při velkých emocích, odvádí tělesné teplo pryč skrz póry na kůži.

8. Slzy

obranne-mechanismy-9

Slzy jsou prostředkem emoční ochrany. Při pláči tělo vytváří podráždění, které odvádí mysl od zažité bolesti.