Abyste měli krásně rozkvetlé muškáty, musíte znát tyto pravidla. Moji sousedé mi závidí tyto květiny.


Jednou z nejoblíbenějších pokojových květin je muškát.

V současnosti si můžete v květinářství koupit různé druhy . Zaujme svou velikostí a kvetením tak, že si to nemůžete nevšimnout.

Kromě své neobvyklé kráse a barvě, muškáty nevyžadují velkou péči, nepodléhají různým chorobám a co je nejdůležitější, dokáží tolerovat i špatné klimatické podmínky. Ale s cílem dát mu krásný květ , potřebujete vědět několik pravidel péče.

1

 

 

Kdy oříznout muškát

Pokud chcete vědět kdy oříznout muškát, musíte vědět jestli to bude jednoletý nebo mnohaletý květ. Jednoletý květ je třeba oříznout, abychom získali požadovaný tvar a mnohaletý je třeba oříznout dvakrát ročně – na jaře a na podzim . Tím se zajistí nejen odstranění suchých částí, ale dosáhnete i vysokého kvetení a prodlouží to i dobu kvetení.

Všimněte si, že některé květiny rostou do šířky a některé naopak mají vysokou lodyha. Takže nemůžeme radikálně změnit formu koruny ořezáváním. To může vést až k úhynu rostliny.

2

Hlavním cílem prořezávání rostliny je prořídnutí koruny. To vede k lepšímu provětrávání, k pronikání vlhkosti a slunečního záření. Je nutné odstranit všechny větvičky uvnitř koruny a ponechat pouze ty, které rostou ven.

Nůž nebo nůžky nejdříve polijte vroucí vodou, alkoholem nebo speciální dezinfekcí. Stonky odřezávejte u listového uzlíku, pak řez potřete uhlím nebo posypte skořicí. Aby se muškát zvedl, je třeba ho pohnojit. Miluje dusíkaté hnojivo.

3

 

 

Podzimní ořezávání

Po vyschnutí posledních květů je třeba rostlinu připravit na zimní odpočinek. Na podzim muškát vysychá jakmile mu začnou žloutnout listy. Všechny zvadlé květy, listy a stonky je třeba odstranit. Řezání se nesmí dělat od prosince do poloviny února, protože tehdy je rostlina velmi slabá.

4

Pokud muškát vypustil dlouhé tenké stopky, je třeba je odříznout při prvním listovém uzlíku. Chcete-li tuto stonek ponechat, tak ji ořízněte nad listovým uzlíkem. Nezapomínejte na základní stonek, třeba odříznout jednu třetinu. Zkušení pěstitelé doporučují, aby se v zimě odstranily všechny listové pohárky. Tehdy spící rostlina nabude sílu a mohla během léta krásně kvést.

5

Jarní ořezávání

Toto by mělo být provedeno na konci února, nejpozději do poloviny března. Pokud chcete správně oříznout rostlinu, musíte brát v úvahu velikost rostliny. Nevystavujte rostlinu radikálnímu ořezávání, protože je ještě velmi slabá a nemusí pak krásně rozkvést. Malý muškát můžete oříznout nemilosrdně, formují ho do požadovaného tvaru.

Vězte, že po jarním ořezávání začne rostlina kvést později než obvykle, ale výsledek vás překvapí. Květenství bude větší a bude déle kvést.

6

 

 
Pokud chcete, aby vaše muškáty měli vysoký kmen, je třeba provést oříznutí bočních stonků a malých výhonků, abyste posílily hlavní stonek. Tento postup je časově náročný a první květy se objeví až po roce.

Obětujte 2 krát ročně 15 minut svého času proto, abyste měli krásné a rozkvetlé muškáty!

7