7 věcí, které ničí vaši šťítnou žlázu


Štítná žláze je hlavní kontrolní orgán, který kontroluje to, jak naše tělo využívá energii, syntetizuje bílkoviny, proteiny a také určuje to, jak citlivě reaguje váš organismus na ostatní hormony.

Existuje mnoho věcí, které mají vliv na činost štítné žlázy. Dnes si povíme o těchto látkách, které na ní mají velký vliv a působí nani toxicky.

Následujících 7 věcí se běžně nachází v domácnostech a nepříznivě ovlivňuje vaši štítnou žlázu či dokonce ji mohou zníčit.

 1. PesticidySutudie ukázeli, že vdané ženy mají mnohem vyšší riziko rozvoje onemocnění štítné žlázy než jiné ženy. Příčina bude nejspíš ve zvýšeném používání některých látek uvedených níže.

  Mnohé domácí čistící prostředky, hlavně ty s antimikrobialními vlastnostmi či zahradní čističe na plevel, snižují funkci štítné žlázy a zvyšují inzulínovou rezistenci.

 2. Sója a sojové výrobky

  Fytoestrogeny nacházejí se v sóji snižují aktivitu enzymu štítné žlázy peroxidázy, který je zodpovědný za tvorbu dalších hormonů.Sója dokáže narušit normální funkci sťítné žlázy, že snižuje zělesnou využitelnost jódu.

  Dělá to tak, že blokuje proces, při kterém se jód zabudovává do hromonů šťítné žlázy.

 3. FluorPodle něterých zdrojů 2 až 5 mg flouru denně po dobu několik měsíců dokázalo výrazně snížit funkci šťítné žlázy.

  Tento problém se týká hlavně lidí, kteří bývají v oblastech, kde se flour přidává do vody , kterou si čepujeme do sklenice doma.

  Doporučuje se vyhýbat se takové vodě a také nepoužívat pastu na zuby nebo dentální vody s obsahem flouru.

 4. Brom a Bromidy

  Brom je pro štítnou žlázu velmi toxický.Bohužel, dnes je ve velkém množství domácích produktů – od čistících prostředků, přes těstoviny až po domácí elektrické spotřebiče, koberce a lak na nábytku, kde se využívá jako látka aby nehořel.

  Dokonce často i zdravi pacienti mají v krvi vysokou hladinu těchto bromových zpomalovačů hoření což není uplně v pořádku.

 5. ChloristanChloristany jsou vedlejším výrobkem vznikajícím při hoření leteckého neznínu, paliv pro rakety, ale i běžné pyrotechniky. Používají se také v automobilových airbagách.

  Chloristany se často nacházejí ve vodě, která se využívá na zavlažování zemědělských plodin, přes které se pak dostavají do lidského těla.

 6. HalogenyNadměrné vystavení se halogenu může narušovat transport jódu v těle.

  Halogeny jsou 17. skupinou prvků periodické soustavy, do které kromě flouru spadají i chlór, jód a astat.

  Jde o chemicky podobné prvky, které se v organismu účastní stejných reakcí a mohou tak nahrazovat vytlačovat jód, protože se vážou na stejné receptory jako on.

  Halogeny se do těla dostávají prostřednictvím jídla, vody i vzduchu.

 7. PlastyPlasty jsou škodlivé nejen pro životní prostředí ale i pro naše tělo a organismus. Z plastů se často uvloňuje chymický prvek stibium.