Úvod RADY A TIPY Do života 6 důvodů, proč byste měli začít spát na levém boku, které pocházejí...

6 důvodů, proč byste měli začít spát na levém boku, které pocházejí ze starověké Indie


Spánek je pro člověka velmi důležitá věc nejen pro fyzickou, ale i pro duševní pohodu. Jak se však uložit do postele tak, aby to bylo pro naše tělo a mysl co nejprospěšnější? Stává se nám to všem. Přestože máme za sebou dlouhý spánek, máme pocit, jakoby jsme prohýřili celou noc. Jaký je tedy ten správný recept na kvalitní a zdravý spánek?

Podle několika výzkumů je klíčem ke zdravému a kvalitnímu spánku spaní na levém boku. Tato myšlenka vychází z Ayurveda, systému zdravotních postupů, který je uznán Světovou zdravotnickou organizací. Ayurveda pochází z Indie a jejím hlavním cílem je celková prevence proti různým nemocem a zdravotním potížím. Spánek na levém boku přináší podle Ayurveda zlepšení zdravotního stavu v oblasti trávení, bolesti zad, či onemocnění srdce.

lymfatický systém

Levá strana našeho těla je lymfatickou stranou. Podle Ayurveda, ale i západní medicíny, podporuje spánek na levém boku čištění těla pomocí lymfatického systému od nečistot a toxinů. Naopak spánek na pravém boku činnost lymfatického systému zpomaluje.

trávení

Poloha na levém boku je pro náš trávicí systém zcela nejpřirozenější. Díky gravitaci se totiž natrávená potrava snáze během noci dostane do tlustého střeva. Navíc je levý bok přirozený i pro umístění žaludku či slinivky, které v takové poloze pracují o něco efektivněji.

srdce

Znovu hraje nejdůležitější roli gravitace. Při spánku na levém boku totiž pasivní pomáháte svému srdci rozvádět krev do celého těla. Kvůli gravitaci má srdce při uvolňování krve zlehčeny úkol a tím si během noci o něco snižujete krevní tlak.

Těhotenství

spanekvlevo1

 

 

Spánek, ale i relax na levém boku, je pro těhotné ženy nadprůměrně prospěšný. Znovu v tom hraje hlavní roli krevní oběh. Poloha na levém boku zlepšuje průtok krve do dělohy, ledvin, a také přímo k plodu. Tato poloha navíc eliminuje možnost, že by děloha tlačila na důležitou játra.

pálení žáhy

Gastroenterologové přišli na propojení mezi spánkem či odpočinkem na levém boku a pálením žáhy. Kvůli přirozené poloze žaludku při ležení nalevo je tato poloha prospěšná i při takových problémech. Když vás bude příště pálit žáha, určitě to vyzkoušejte. Stačí 10 minut odpočinku na levém boku a vše by se mělo zlepšit.

bolest zad

Woman rubbing aching back
Woman rubbing aching back


 

 
 

Pokud vás často pobolívá páteř, zkuste změnit režim spánku a začněte spát na levém boku. I když to nemá žádné zvláštní výhody, jedna se přece najde. Jde o to, že pokud změníte polohu spánku, zmenší se tlak na vaši páteř a ta se vám pořádně odvděčí.