Úvod ZE ŽIVOTA Novinky 50 jmen, které jsou v různých zemích zakázány. Jen v Česku se...

50 jmen, které jsou v různých zemích zakázány. Jen v Česku se můžete jmenovat klidně podle řitního otvoru!


Pokud jste již někdy byť jen letmo proběhly český kalendář, víte, že obsahuje pěkné, ale i méně hezké, tradiční i zastaralé jména.

Přesto, že kalendář obsahuje jméno na každý den, na některé dny dokonce i více jmen, každý rok se v Česku rodí stále více dětí, kterým mají rodiče potřebu dát jméno, které se v kalendáři nenachází. A tak možná někde narazíte na Onura, Šeherezádu, Sandokana, či Mercedes. Můžeme však narazit třeba také na Análku. O zvláštních jménech by se však toho dalo psát hodně, proto se raději podívejte, jaká jména mají rodiče zakázáno dávat svým ratolestem v různých koutech světa. Naštěstí. Uznejte, není nutné, aby přibývalo lidí, kterým způsobilo trauma jejich jméno, aspoň tedy v zahraničí.

Jednou ze zemí, kde rodiče mají při volbě jména zcela svobodnou ruku, je Amerika. Nedávno média přetřásali kauzu, kdy rodiče dali svým dětem jména, která byla laděné nacistický. Sourozenci se jmenují Adolf Hitler, JoyceLynn Aryan Nation a Heinrich Hinler Hons. A nikdo s rozhodnutím rodičů nemohl nic udělat. Na tento případ existují různé úhly pohledů. Některé země tvrdí, že rodiče by měli mít při výchově dítěte úplnou volnost, neboť rodič je přece ten, kdo ví, co je pro jeho dítě nejlepší. Jiné země zase zastávají názor, že pokud rodič může svým rozhodnutím dítěti uškodit, měla by zasáhnout vláda. Přesně toho se některé země drží, a proto mají seznam jmen, které rodiče dětem dát prostě nesmí.

zakazane-jmena1

 

 
Dánsko má seznam 7 tisíc jmen, které jsou povoleny a pokud náhodou tento seznam rodičům nestačí, musí si žádat povolení na Copenhagen University ‚s Names Investigation Department and at the Ministry of Ecclesiastical Affairs (ve zkratce na oddělení, který se věnuje vyšetřování jmen). Každý rok se takto prověřuje přibližně tisíc jmen, z nichž 20 procent je zamítnuto. Je třeba uznat, že je to moudré řešení. Kdo by chtěl žít se jménem jako Anus, Pluto, nebo Monkey (v překladu Opice).

zakazane-jmena2
 

 

Francie

Ve Francii platí zákon, že pokud úředníci při vystavování rodného listu mají pocit, že jméno je proti zájmům dítěte, musí to nahlásit příslušným úřadům a na soudu. A soud může rodičům jméno zakázat, zvláště pokud má podezření, že dítě by kvůli menu mohlo být doživotně terčem posměchu. Francouzi mají očividně zálibu v jídle, protože se pokoušeli prosadit jména jako Nutella, Strawberry (Jahoda), ale objevil se i pokus o Prince Williama.

zakazane-jmena3

 

 

Německo

Německo je, co se jmen týče, poměrně přísné a má několik zákonů, které výběr omezují. Dítě například nesmí mít jméno, které označuje nějaký objekt nebo produkt, nesmí dostat jméno, které je genderově neutrální a jsou zakázány jména, které by mohly negativně dítě ovlivnit a vystavit ho ponížení. Mezi jednoznačně zakázáno jména patří například Adolf Hitler, nebo Osama Bin Laden. Celkem pochopitelné.

zakazane-jmena4

 

 

Island

Pokud oba rodiče nepocházejí ze zahraničí, do půl roku ode dne narození dítěte musí jméno nahlásit národnímu úřadu. Pokud se jméno nenachází na seznamu povolených jmen, rodiče ho musí konzultovat s islandským výborem. Islandské zákony jsou v tomto také docela přísné a každý rok polovinu jmen zamítnou. Záleží jim však kromě zájmů dítěte i na gramatické stránce. Jméno totiž nesmí porušovat jazykovou strukturu a musí mít koncovky běžných islandských jmen. Islandská abeceda například neobsahuje písmena C, Q a W a pokud jméno obsahuje některé z těchto písmen, jednoduše ho zakážou. Proto, pokud se rozhodnete porodit na Islandu, vaše dítě nebude moci mít zdánlivě neškodné jméno Zoe, Enrique ba ani Ludwig.

zakazane-jmena5

 

 

Malajsie

I tato země má seznam jmen, které nejsou povoleny. Rodiče nesmí dát dětem jména, která označují zvířata, nadávky, čísla (Kdo by chtěl své dítě pojmenovat číslem? Pojď sem Třiadvacet, večeře!), Královské a čestné tituly či jídlo. V Malajsii vám tedy neprojdou jména jako Chow Tow (v překladu Zasmrádlá Hlava – velmi krutý rodič, kdo by toto chtěl), WOTII (Pohlavní Styk), zda Sor Chai (Blázen).

zakazane-jmena6

 

 

Mexiko

V Mexiku existuje seznam 61 jmen, které jsou považovány za nevhodné. Úřady tvrdí, že základem je, aby dítě nebylo kvůli svému menu šikanováno. Zakázané jsou zde jména jako Facebook, Escroto (což v překladu znamená Scrotum, tedy pánský šourek), Rambo, či Batman.

Nový Zéland

Na Novém Zélandu rodiče nemají povoleno jména, která by byly urážlivé, obsahují více než sto znaků a podobají se na oficiální titul nebo hodnost. Zakázané jména na seznamu této země jsou opravdu zvláštní, například Sex Fruit (vážně ?!), Lucifer, zda Fat Boy (v překladu Tučný Chlapec).

zakazane-jmena8

 

 

Portugalsko

V Portugalsku musí být jména tradiční, genderově specifické a nesmí to být přezdívky. Aby to země rodičům usnadnila, nabízí 82 stránkový seznam zakázaných a povolených jmen. Mezi zakázanými jsou například Sayonara, Viking, Nirvana či Rihanna.

zakazane-jmena9

 

 

Saúdská Arábie

Vláda Saúdské Arábie zakázala více než 50 jmen, které jsou příliš zahraniční, nevhodné, nebo se neshodují s náboženskými či sociálními zásadami země. Mezi zakázanými jsou i jména jako Linda, Malak (v překladu Anděl), zda Malika (Královna).

zakazane-jmena10

 

 

Švédsko

Švédsko zakazuje hlavně jména, které by mohly urážet jiných lidí nebo poškozovat nositele jména. Zajímavé je, že zakázané jsou také jména, která se očividně nehodí k dítěti. Rodiče musí jméno dítěte nahlásit do tří měsíců od narození na Swedish Tax Agency. Pokud tak neučiní, hrozí jim pokuta. Na seznamu zakázaných jsou jména Metallica, Superman, Ikea či Elvis. A z jistých důvodů je zakázáno i jméno Brfxxccxxmnpcccclllmmnprxvclmnckssqlbb11116. Uznejte, že Ikea je oproti tomuto jménu celkem přijatelná, protože toto působí, jako by rodiče svého potomka plodili na klávesnici a rozhodli se dát mu jméno, které při tom náhodně naťukali.

zakazane-jmena11
loading...

Kam dál?