5 skvělých způsobů, jak dokonale vyprat bílé spodní prádlo, krajku a delikátní materiály, aniž by se poškodily


Miluji odstíny bílé, ať už to je mramorově bílá, liliově bílá nebo ledová bílá. Co však určitě nemiluji je, že bílá barva časem vybledne, ba dokonce zežloutne. V dnešním článku si povíme něco o tom, jak se starat o bílou spodní prádlo, o jemné tkaniny a dokonce i o krajku a to tak, že se nepoškodí.

prani krajky1

 

 
Tyto metody jsou také skvělé jako prevence před zežloutnutím a před vyblednutím. Pokud se hned před prvním praním budete řídit alespoň jednou z těchto rad, vaše oblečení vydrží mnohem delší dobu krásné zářivé a čisté.

Jak na bělení prádla? Všechny tyto metody jsou mimořádně šetrné k materiálům. I to nejdražší krajkové prádlo zůstane neporušené, ale skvrny a zežloutnutí zmizí jako zlý sen.

Bělení citrónovou šťávou

prani krajky2

 

 
Citronová šťáva pomáhá zbavit se mastných skvrn a skvrn od potu, přičemž obnovuje zářivou bílou barvu oblečení. Mimo jiné dodá oblečení i pěknou svěží vůni.

Budeme potřebovat:

250 ml čerstvé citronové šťávy

2 litry vody

postup:

Do převařené vody přidáme citrónovou šťávu. Chladný roztok citronové šťávy je vhodný pro praní zejména jemných tkanin. Stačí, když v něm věci necháte namočené minimálně dvě hodiny.

Po dvou hodinách věci vyjmeme a problematické oblasti ještě můžeme dočistit citronovou šťávou. Oblečení pak vypereme obvyklým způsobem, nejlépe v rukou a za pomoci pracího prášku.

bělení solí

prani krajky3

 

 
Sůl pomáhá zejména při bělení límců, rukávů a také při odstraňování odolných skvrn.

Budeme potřebovat:

1 polévkovou lžíci soli

šťávu z poloviny citronu

postup:

Sůl si smícháme s citronovou šťávou do jemné kašičky. Produkt naneseme na problematické oblasti a necháme působit minimálně 30 minut. Pak stačí oblečení vyprat obvyklým způsobem.

bělení octem

prani krajky4

 

 
Ocet je skvělým prostředkem na bělení oblečení. Dezinfikuje tkaniny, což eliminuje jakékoliv pachy. Navíc je účinný, pokud máte velmi tvrdou vodu, protože vodu zároveň změkčuje.

Budeme potřebovat:

250 ml octa

2 litry teplé vody

postup:

Ocet přilijeme do teplé vody a promícháme. Oblečení vložíme k roztoku a necháme je namočené po dobu alespoň 8 hodin, takže klidně i celou noc. Pak stačí oblečení vyprat obvyklým způsobem. K aviváží však můžete klidně přidat jednu menší šálek octa. Účinek bude ještě lepší.

Bělení kyselinou boritou

prani krajky5

 

 
Kyselinu boritou najdete v lékárně, případně i v drogerii. Je to kyselina, která proniká hluboko do tkanin, ale zároveň je k oblečení velmi šetrná, takže se nemusíte bát nějakého poškození. Odstraňuje i velmi staré skvrny a pomáhá při tzv. beznadějných případech, kdy chcete kus oblečení už opravdu vyhodit, protože si nevíte rady.

Budeme potřebovat:

50 gramů prášku kyseliny borité

3 litry teplé vody

postup:

Roztok si namícháme podle pokynů a špinavé oblečení namočíme na 3 hodiny do teplejšího roztoku. Následně klasicky vypereme.

Bělení kůrou z pomeranče a citronu

prani krajky6

Aromaterapie a bělení oblečení v jednom. Výsledek je opravdu ohromující!

Budeme potřebovat:

kůru z pomerančů, citronů nebo mandarinek

2 litry vody

2 lžíce peroxidu vodíku

postup:

Kůru si dáme do hrnce s vodou a chvíli povaříme. Vyvařenou vodu přelijeme přes sítko a přidáme k ní peroxid vodíku. Oblečení namočíme v roztoku a necháme ho namočené přibližně 2 hodiny. Následně klasicky vypereme.

Skvělé způsoby, jak vybělit delikátní materiály, krajku a bílé spodní prádlo, či košile s límcem. Pokud se vám nápady líbí, sdílejte je i se svými přítelkyněmi. Nepochybuji, že to ocení.