35 let od smrti krásné Romy Schneider: roli Sissi nenáviděla, další díl odmítá natáčet!


Rakouská herečka jemného půvabu a vzrušujících očí Romy Schneiderová (vlastním jménem Rosemarie Magdalena Albachová-Rettyová), která zemřela 28. května 1982, se proslavila především rolí císařovny Sisi.

Příležitost jí dali také režiséři zvučných jmen jako Orson Welles, Luchino Visconti nebo Claude Sautee.

Narodila se 23. září 1938 ve Vídni. Koncem 50. let se odstěhovala za svým tehdejším partnerem, francouzským hercem Alainem Delonem do Paříže, kde pokračovala v úspěšné herecké kariéře. Vztah s Delonem však ztroskotal, stejně tak i obě manželství. Těžce ji poznamenala smrt čtrnáctiletého syna Davida.

Slavnou císařovnu Sissi ztvárnila ve třech filmech v letech 1955 až 1957. Zahrála si také v komedii Co je nového, kočičko? (1965) nebo ve válečném dramatu Stará puška (1975).

Snímka-obrazovky-2017-05-29-o-12.12.52-456x580

Role Sissi ale byla, která ji ve světě proslavila. Čtvrtý díl však už odmítla natáčet. „Za čtvrtý díl Sissi mi nabízeli milión marek, ale odmítla jsem. Měla jsem jí už plné zuby“ vzpomínala herečka v rozhovoru z roku 1981. „Byla jsem nejprve ráda, že jsem ji mohla hrát, ale já nebyla Sissi, nikdy jsem jí nebyla. Nenávidím ten image. Jsem Romy Schneiderová“ doplnila herečka.

Získala dvakrát cenu Césara za nejlepší ženský herecký výkon. Měla německé i francouzské občanství.

Po tragédiích v osobním životě propadla alkoholu a v květnu 1982 zemřela v Paříži na selhání srdce. Zřejmě šlo o sebevraždu způsobenou smrtelnou kombinací alkoholu s léky.