20 + 1 opravdu brilantních čisticích triků, s nimiž se váš domov bude lesknout


Určitě mi dáte za pravdu, že je docela dobrý pocit, když máte v domácnosti řád. Musím se však přiznat a doufám, že nebudu jediná, mnohokrát se nám nechce a k úklidu můžeme mít dokonce i odpor. Já osobně už nemohu uklízet v sobotu, protože to tak bylo celé mé dětství a už jsem na to prostě alergická. Raději trávím víkend jinak.

Dnes jsem si pro vás připravila některé důmyslné triky, které vám při úklidu pomohou. Možná budete překvapeni, o kolika jste dodnes ani jen netušili.

lesklé kohoutky

cistic1

 

 
Postačí, když papírové utěrky nebo i malé hadříku namočíte do octa a přiložíte na kohoutek. 30 až 40 minut bude klidně stačit. Vodní kámen bude pryč a kohoutky se budou lesknout jako nikdy předtím.

Znovu bílá vana

cistic2

Namočte vatu v save nebo bělící prostředky na prádlo a přiložte je na zašlé místa ve vaně. Nechte působit přes noc a následně opláchněte.

odstraňování rzi

cistic3

 

 
Pokud se chcete zbavit rzi, rozřeže citron na polovinu a jednu polovinu ponořte do soli. Pak už jen stačí potřít rezavé plochy, nechat působit a opláchnout.

lesklá vana

cistic4
Naplňte vanu s horkou vodou a přidejte trochu kyslíkového bělidla. Nechte vanu přes noc ošetřené. Ráno bude vaše vana vypadat jako nová.

Mýdlové skvrny v sprchovém koutu

cistic5

 

 
Častokrát se na skle v sprchovém koutě usadí mýdlo a katastrofa nastává, pokud si to nevšimneme. Mýdlo ztvrdne a pak se dost těžko odstraňuje. Pokud se i vám přihodila taková situace, stačí, když skvrny zničíte pomocí tvrdého štětce, např. na barvu a pomocí jakéhokoli čisticího prostředku na sklo.

Čištění žulových desek

cistic6
Žulové desky lze snadno vyčistit pomocí teplé vody a jemného čisticího prostředku. Případně můžete vyzkoušet tento roztok. Jen smíchejte 2 šálky teplé vody, 1/4 šálku lihu a 5-6 kapek prostředku na nádobí.

Čištění dlaždic a kachliček

cistic7
Jednoduchý způsob, jak odstranit skvrny od vody a plíseň z dlaždic, je použití jedlé sody.

čištění dřezu

cistic8

 

 
Začněte tím, že mokrý povrch dřezu posypete trochou jedlé sody. Poté pomocí čistící houbičky namočené v peroxidu jemně přetírejte dřez. Za pár minut jsou všechny skvrny a zašlé zářezy pryč.

čistá mikrovlnka

cistic9

Opravdu ověřený trik, který funguje na 100%. Do mikrovlnky vložte polovinu citronu nebo vymačkanou šťávu. Zapněte ji přibližně na jednu minutu. Pak už jen stačí nečistoty otřít.

čistá trouba

cistic10

 

 
Udělejte si čistící pastu z 1 šálku jedlé sody, 1 lžíce tekutého mýdla a vody. Pasta by měla mít konzistenci jako husté těsto na palačinky. Směs naneste rovnoměrně na troubu a nechte působit co nejdéle, klidně i přes noc. Pak dočistěte.
plynový sporák

cistic11
Stačí když smícháte jedlou sodu, peroxid vodíku a vodu. Pastu nechte působit 10-15 minut a pomocí čisté utěrky otřete. Sporák bude jako nový.

Prkénko

cistic12
Pokud se chcete zbavit nečistot z prkénka, stačí když ji vyčistíte pomocí citronu a soli.

Skvrny na koberci

cistic13

 

 
Nejdříve si vytvořte čistící prostředek, a to pomocí 1 dílu octa a 2 dílů vody. Utěrku namočte v roztoku a aplikujte na skvrny. Přes skvrnu dejte utěrku a po dobu cca 30 sekund přes ni procházet horkou žehličkou.

Leštění nerezu pomocí mouky

cistic14
Nejdříve nerezový povrch vyčistěte jako obvykle. Pak nasypte mouku a jemně a pokračujte v čištění. Mouku odstraňte hadříkem.

 Buben na pračce

cistic15

 

 
Občas je dobré vyčistit i vnitřek pračky, a tedy buben. Vytvořte si směs vody, jedlé sody a octa. Zvláštní pozornost byste měli věnovat gumovému těsnění těsně u dvířek.

Skvrny na sedačce

cistic16

Na skvrnu nasypte jedlou sodu a nechte působit přibližně 20 minut. Pak sedačku jemně dočistěte kartáčem a vysajte. Můžete použít i speciální hadici s kartáčkem, kterou máte na vysavači.

kožený nábytek

cistic17

 

 
Kožený nábytek skvěle vyčistíte pomocí krému na boty. Použít jej můžete na sedačky, taburety, židle a podobně.

obrazovky

cistic18

Obrazovky zbavíte prachu pomocí kávových filtrů. Vyzkoušejte a uvidíte sami.

spálené nádobí

cistic19

 

 
Pánve budou vypadat jako nové, pokud do nich nalijete ocet a přivedete k varu. Nechte vařit asi 10-15 minut a nakonec přidejte jedlou sodu. Dočistěte hadříkem.

Pánve a hrnce

cistic20
Nasypte na pánev sůl a důkladně ji rozetřete pomocí surového bramboru. Pak opláchněte čistou vodou a vysušte. Na pánev pak vylijte malé množství oleje a vetřete do povrchu pomocí papírové utěrky. Pánev dejte na nejmenší plamen a nechte ho tam po dobu asi 20 minut, aby se olej vsákl do povrchu. Dávejte si pozor, aby vám hrnec neshořel.

mřížka

Znáte to. I když vyčistíte váš sporák, mřížka většinou zůstává vždy špinavá. Podívejte se na jeden zajímavý trik, který vám pomůže dokonale vyčistit tuto mřížku.