16 neočekávaných situací, ve kterých vám nejlépe pomůže obyčejná kuchyňská sůl


Obyčejná sůl se nachází v každé běžné domácnosti. Dnes si však hodnotu soli a její zázračných vlastností zdaleka neuvědomujeme. Ve středověku byla sůl taková vzácná, že se používala jako platidlo. Dnes je sůl mnohem méně doceněna a tak se pokusíme vylepšit její postavení v české domácnosti. Pokud náhodou nevíte, co všechno sůl napraví, čtěte dál. Určitě ji začnete používat více a nejen že uchráníte životní prostředí, ale  začnete si toho to „kuchyňského drahokamu“ více vážit.

Odstraňuje plíseň z koupelnových závěsů

kuchynska sul1

 

 
Pokud máte koupelnu s plastovým závěsem, který však v pravidelných intervalech napadá plíseň, není nic jednoduššího než použít sůl. „Vykoupejte“ váš závěs ve vaně se slanou vodou a po plísni se jen zapráší.

Léčí zánět po bodnutí hmyzem

kuchynska sul2

 

 
Pokud vás právě uštkl otravný komár, vosa, včela, nebo i obyčejný mravenec, přiložte si na svědivé a horké místo trochu soli. Stačí když si navlhčíte prst a ten pak namočíte do soli. Zánět, svědění a horkost v místě bodnutí okamžitě zmizí.

Vrací lesk měděným nádobím

kuchynska sul3

Sůl je absolutní jednotka v čištění měděného nádobí, či jiných měděných předmětů. Smíchejte ji s citrónovou šťávou nebo octem a čistěte třením. Vaše měděné nádobí bude lesklé a zářivé jako v dobách jeho největší slávy.

Náš tip: Pokud si nejste jisti, zda je nádobí měděný, zkuste tuto směs na malém kousku někde, kde to nebude vidět. Pokud čištění nebude fungovat, znamená to, že předmět není z mědi.

Zabraňuje stříkání oleje z pánve

kuchynska sul4

 

 
Přidejte trochu soli do oleje, na kterém vysmažíme, nebo opékáme jídlo. Olej vám díky soli nebude vystřikovat z pánve a vy se vyhnete úmorná čištění zamaštěním sporáku, či indukční desky.

Zabraňuje stékání vosku ze svíček

kuchynska sul5

Pokud nechcete, aby vám po zapálených svíčkách stékal vosk, namočte svíčku před prvním zapálením do koncentrovaného solného roztoku alespoň na jednu hodinu (ideálně i na tři). Po stékání vosku nebude ani stopy a vaše svíčky zůstanou bez nepěkných stekanců.

Zbavuje boty zápachu

kuchynska sul6

 

 
Několik lžic soli nasypte do plátěných sáčků a vložte do páchnoucích bot. Sůl zápach sice nezničí úplně, ale podstatně ho zmírní a zbaví potenciálních bakterií. Vkládejte tyto solné sáčky do bot vždy, když se sundáte. Samozřejmě, je i možnost intenzivnějšího odstraňování a sice, nasypte sůl přímo do bot. Tehdy se však obtížnější odstraňuje a pokud chcete kúru opakovat, minete soli příliš mnoho.

Vyhání skrytých mravenců

kuchynska sul7

Pokud máte podezření, že vám komoru napadli mravenci, ale neběhají vám po podlaze, nasypte na inkriminované místo sůl. Ta mravence vytáhne a budete mít od nich klid.

Používá se při výrobě bezpečných barev pro děti

kuchynska sul8

 

 
Pokud máte doma malé děti a ani vy nedůvěřujete bezpečnosti melounů barviček, připravte jim vlastní barvy. Smíchejte šálek mouky, šálek vody, šálek soli a potravinářské barvivo. A teď můžete děti nechat hrát, malovat, a pokud jim chutná klidně i olizovat štětce. Nic se jim nestane a barvy budou stejně intenzivně jako ty z obchodu.

Zabraňuje zhnědnutí zeleniny a ovoce

kuchynska sul9

Při přípravě některých jídel je třeba předem si zeleninu, nebo ovoce nakrájet. Především však mnoho druhů ovoce, a také některé druhy zeleniny, po nakrájení začnou tmavnout (avokádo, jablka, brambory, hrušky …). Sůl brání zhnědnutí potravin, takže pokud do čisté vody hodíte špetku soli ovoce ani zeleninu to chuť nezmění, ale zato barva zůstane krásně svěží.

Vytahuje cibulový zápach z rukou

kuchynska sul10

 

 
Všichni známe jak dlouho dokáže prorážet cibule nebo česnek z rukou. Abyste se po vaření takovým věcem vyhnuli, strčte si ruce pod studenou vodu a na takové mokré ruce si nasypte sůl. Lehce si promněte dlaně, opláchněte studenou vodou a mýdlem a zápach je fuč.

Osvěží a provoní vzduch

kuchynska sul11

Ani my nemáme rádi osvěžovače vzduchu z obchodů. Těžko se cítit bezpečně, když nevíte co dýcháte a čí vám to neškodí na zdraví. Chcete-li, aby ve vašem příbytku vonělo, vyrobte si vlastní vůni. Smíchejte půl sklenice soli a 20-30 kapek esenciálního oleje. Pro efekt můžete přidat lupínky růží. Působením soli se z nich bude intenzivněji uvolňovat jejich přirozená vůně. Vše nechte v jedné nádobě, nebo nasypte do vydlabané kůry od pomeranče a položte na teplé místo k riadiátoru. Váš byt bude nevtíravě vonět a nikoho přitom nebude bolet hlava.

Uhasí oheň v kuchyni

kuchynska sul12

 

 
Pokud vám při vaření něco vzplane a nechcete vše polévat vodou, sypte sůl. Spolehlivě uhasí malý oheň, hořící olej, nebo podobné kuchyňské nehody.

Čistí zašlé železo a žehličky

kuchynska sul13

K čištění spodní strany žehličky není nic lepší než sůl. Zapněte žehličku na nejvyšší teplotu. Na noviny nebo hedvábný papír nasypte sůl a žhavící žehličkou přejíždějte po tomto povrchu, dokud se nevyčistí.

Zabraňuje zamlžování oken

kuchynska sul14

 

 
Pokud se vám v zimě na oknech dělá mlha nebo dokonce ledová vrstva, potřete je mokrým hadříkem, a pak posypte solí. Po soleném skle proběhněte pár krát hadrem a mrazu na čas zabráníte. Minimálně se bude tvořit mnohem pomaleji.

Čistí kuchyňský dřez

kuchynska sul15
Neexistuje ekologičtější agent na čištění zašlého kuchyňského dřezu jako sůl. Účinky soli na mastnotu, fleky a špínu jsou v kombinaci s citronovou šťávou a teplou vodou přímo zázračné. A tak se z vás stane eko žena. Nebudete do vody pouštět zbytečně mnoho chemikálií a váš dřez se nebude ničit používáním chemikálií.

Pomocník v restauraci

kuchynska sul16
Nenechte se v restauraci přelstít. Pokud vám přinesli jídlo, kde jste našli například vlas, nebo něco jiného, ​​co jíst jednoduše odmítáte, jídlo si dobře osolte. Když se číšník vrátí s vyměněnou porcí, snadno zjistíte, zda vám opravdu dali novou porci, nebo prostě špínu, vlasy, či jiné nepříjemnosti z vašeho talíře prostě vybrali.