Úvod ZDRAVÍ Tělo 10 příznaků akutního nedostatku vody v těle, tohle většina lidí přehlíží

10 příznaků akutního nedostatku vody v těle, tohle většina lidí přehlíží


Všichni určitě víme, že lidské tělo se skládá především z vody a zaručili jeho správné fungování, je třeba dostatečné množství vody.

Svaly a ledviny jsou tvořeny vodou ze 73%, krev z 83%, plíce z 90% a mozek ze 76%. Vodu neustále vylučujeme při dýchání a ve formě moči a potu, proto je nezbytné jí doplňovat.

Spousta z nás se dostalo doporučení že by měli denně vypít minimálně 6 až 8 sklenic vody, ale když se ptám pacientů, kolik vody vypijí, dozvídám se, že v průměru tak 2 sklenice denně.

Známé pravidlo zní, že pro dosažení optimální hydratace potřebují muži vypít denně 3 litry ( 12 sklenic) a ženy 2,2 litry ( 9 sklenic) vody. Nižší než doporučený příjem vody může vést k mírné dehydrataci, která se projevuje četnými příznaky.

10 Příznaků dehydratace

Tmavě žlutá moč

Tmavá moč bývá často prvním příznakem nedostatku vody. Obecně platí že moč by měla mít světle žlutou jantarovou barvu. Jestliže člověk málo pije, ledviny do moči vylučují “ vyšší obsah odpadních látek, které je třeba z těla odvést“ což způsobuje jiné zabarvení.

Tmavější moč může být také důsledkem konzumace léků, vitamínů skupiny B, červené řepy, ostružiny, chřestu nebo potravinářských barviv. Takže pokud zaznamenáte krátkodobou změnu zbarvení moči, uvažte nejprve, jestli jste nesnědli něco co mohlo takovou změnu přivodit. Pak zvyšte příjem vody a sledujte, zda se barva moči změní

Snížená produkce moči

Většina lidí močí až 7 krát za 24 hodin. Jestliže člověk málo pije, není čím doplňovat vodu, která byla z těla vyloučena. Ledviny se v takové situaci snaží zadržovat co možná nejvíce tekutin, aby se předešlo dehydrataci. Pokud Močíte méně než 6 krát denně, jaký máte příjem vody a případně jej zvyšte.

 

 
Zácpa

Dehydratace je jednou z nejčastějších příčin zácpy, kterou lze často vyřešit zvýšeným příjmem tekutin. Při nedostatečné konzumaci vody se tělo snaží získat vodu, kde se dá, a vstřebává ji i z tlustého střeva. Dostatečné množství vody v tlustém střevě má velký vliv na jeho průchodnost. Přirozeně, nedostatek vody vede k tvorbě zatuhlé stolice a obtížnému vylučování.

Suchá a zvrásněná pokožka

Ženy touží po měkké a heboučké pleti a většina z nich se spoléhá na drahé hydratační krémy o, kterých si myslí že jim pomohou. Některé utrácejí velké peníze za procedury, při nichž si nechávají vyhladit jemné linky a vrásky. Než však začnete utrácet peníze, zkuste zvýšit příjem tekutin. V závažných případech dochází k tvorbě lupů a šupin nebo krvácením. Jak se pokožka vysušuje, kožní buňky se smršťují, což způsobuje viditelnější zvrásnění kůže, která je na pohled starší. nejlepší způsob jak omladit svou pleť je dostatek tekutin.

Pocit hladu a tloustnutí

Lidské tělo umí spoustu věcí, ale něco přeci jen nedokáže – například nerozlišuje mezi hladem a žízní. Hypotalmus, část mozku, která je odpovědná za regulaci hladu žízně, reaguje častokrát zmateně a na žízeň odpovídá pocitem hladu. Když se pak žízeň místo sklenicí vody zahání jídlem, zvyšuje se příjem energie a dochází k přibývání na váze.

Pokud se snažíte zhubnout nebo chcete udržet současnou hmotnost, dbejte na dostatečný příjem tekutin. Máte-li hlad dřív než si dáte něco k snědku, vypijte sklenici vody a počkejte 10 až 15 minut, jestli vás hlad nepřejde. Jestliže pocit hladu přetrvá, znamená to, že máte skutečně hlad a je čas na jídlo.

 

 
Sucho v ústech

Věřte nebo ne, máte- li žízeň, znamená to, že už jste lehce dehydrovaní. Sucho v ústech se často objevuje společně s pocitem žízně a je známkou toho, že sliznice v těle potřebují doplnit vodu. Jedním způsobem jak uhasit žízeň a zbavit se sucha v ústech, je pít průběžně celý den.

Bolest hlavy

Když člověk málo pije, tělo se snaží nedostatečný příjem tekutin kompenzovat vstřebáním vody ze všech možných tělesných tkání. Tím dochází k vysoušení a scvrkávání mozkové tkáně, která se odtahuje od lebeční kosti. Dochází ke stimulaci receptorů bolesti, čímž vzniká bolest hlavy. Současně klesá v důsledku nedostatečného příjmu vody objem krve a snižuje se množství kyslíku, který se dostává do mozku. V důsledku toho se mozkové tepny rozšiřují, což vede k otokům a zánětům, které bolest hlavy zvyšují.

Únava

Podle jedné studie z roku 2011 může již malá dehydratace způsobovat únavu, vyčerpání a pocit nedostatku energie. Při nedostatku tekutin a snížením objemu krve musí srdce na distribuci kyslíku a živin v těle vynakládat víc energie. Tak až se někdy začnete cítit unaveni, Odpusťte si kávu (která odbodňuje) a raději vypijte sklenici vody.

Bolest Kloubů

Voda působí jako mazivo pro klouby, neboť volný pohyb styčných plech kostí pohybu kloubu. Není- li tělu dodáváno dostatečné množství vody, klouby trpí nedostatkem živin, což vede k poškození chrupavčitých buňek. Při chronické dehydrataci míra poškození buněk dosahuje bodu, v němž chrupavka nenávratně degeneruje. Trpíte-li bolestmi kloubů, dbejte na dostatečný příjem vody a v případě potřeby jí zvyšte.

Osláblá imunita

Dehydratace zvyšuje koncentraci toxinů v krvi, což vede k oslabení imunitního systému. Optimální hydratace má zásadní význam pro schopnost těla zbavovat se vedlejších produktů nejrůznějších onemocnění a zvyšuje schopnost imunitního systému bránit se infekci.




loading...

Kam dál?