10 jednoduchých tipů, jak se zbavit zarůstajících nehtů


Možná i vy patříte mezi lidi, kterým se někdy stalo, že jim zarůstá nehet. Obvykle to byl palec na noze. V tom případě vám asi netřeba vysvětlovat, jaké je to nepříjemné, nepohodlné, ale zejména bolestivé. V případech, které jsou již v pokročilém stádiu, nezbývá nic jiného, ​​než svěřit se do rukou odborníka. No pokud pociťujete jen první příznaky, tedy cítíte jen mírnou bolest nebo podráždění, existují různé tipy, jak tento problém vyřešit i v domácím prostředí. V následujícím článku vám představíme 10 tipů, jak si můžete ošetřit takto poraněný prst v pohodlí domova.

Namočení v teplém solné lázni
Chcete-li zabránit vzniku nebo opakované infekci způsobené zarůstající nehtem, zkuste použít koupel v teplém solné lázni.
Pedikéři doporučují namočit bolavý prst resp. celou nohu přibližně na 15 minut do koupele. Klidně to můžete opakovat i několikrát denně. Při každodenním použití se zmírní otok a nehet se změkčí.
Výbornou volbou soli do koupele je tzv. Epsonová sůl. Je to síran hořečnatý, který jistě znají i mnozí zahrádkáři jako skvělé hnojivo při hnědnutí jehličnanů. No velmi dobře funguje i v tomto případě, i když doporučujeme kupovat varianty soli, které jsou určeny pro kosmetické použití.

Použijte antibiotickou nebo hojivou mast
Určitě se vyhněte pokusem provádět domácí chirurgii. Pokud nepočítáme bolest, i tak by jste si přivodili více škody než užitku. Zkuste raději použít léčivou mast, nejlépe s antibiotickými složkami. V lékárnách existuje řada přípravků na ošetření, případně vám může lékař předepsat framykoínovú mast.

zarustajicinehet1

Použijte volně prodejné léky
V případě nepříjemné bolesti se můžete také obrátit na volně prodejné léky. I když jejich použití je na vlastním uvážení
, Klasické léky proti bolesti jako Aspirin, Ibuprofen, Paralen, nebo jejich různé variace, mohou dočasně pomoci od bolesti a mohou stáhnout zánět.

zarustajicinehet4

Použijte kousek vaty
Po solné lázni, kdy je nehet změkčen a poddajnější, vezměte čistý malý a navlhčený kousek gázy, případně vaty a opatrně vsuňte mezi nehet a problematickou oblast, čímž se sníží tlak na okolí. Můžete také použít čistý, nebo dezinfekčním přípravkem ošetřen kousek příze nebo nitě.

Opatrně oddělte nehet od kůže
Podobně jako v předchozím případě, můžete použít pilník na nehty nebo podobný nástroj a můžete zkusit pozvednout nehet, a tak jej oddělit od zarůstající části.
Vydezifikujte pilník peroxidem vodíku nebo alkoholem a zasuňte jej pod nehet na té straně prstu, kde nezarůstá. Pak opatrně a pomalu postupujte k zarostlé části, čímž oddělíte zarůstající část od tkáně.

zarustajicinehet5

Noste volnou obuv
Nyní, když jsme si představili, jak si poradit s akutním problémem, pojďme se podívat na prevenci, která je mimořádně důležitá.
Jako první je třeba zvolit vhodnou obuv. Noha a prsty by se v ní měli cítit pohodlně, měla by být vyrobena z měkkých a příjemných materiálů. Podstatné je vyhnout se tlaku na prsty, což znamená, že je třeba zabránit úzkým botám a botám na vysokém podpatku.

zarustajicinehet3

Zkracujte nehty rovně
Ujistěte se, že nehty zkracujete tak, aby byly zastřižené v rovině. Nedělejte oblouky, tím jen podporujete nehet v tom, aby se šířil dál do tkáně.

zarustajicinehet7

Zastřihujte na správnou délku
Pokud si nehet zastřihněte příliš krátce, zvýší se pravděpodobnost zarastania.Je třeba nechat nehty trošku déle, stačí několik milimetrů. Tím docílíme to, že nehet bude pokračovat v růstu do délky a bude menší šance, že bude zarůstat.
Pokud budou nehty zastřižené příliš nakrátko, tlak vyvíjený obuví může způsobit, že nehet začne do krajů lůžka zarůstat a může vzniknout zápal.Niektorí odborníci uvádějí, že nehet by se měl upravit tak, aby byl v jedné rovině se špičkou prstu.

Věnujte nohám důkladnou péči
Nemusíte navštěvovat nehtové studio nebo pedikéra, aby byly vaše prsty na nohou zdravé a v kondici.
Američtí ortopedi a pedikéři se shodli na jednoduchých krocích jak se preventivně vyhýbat před zarůstáním nehtu. Pravidelným máčením nohou ve vodní lázni v teplé vodě docílíme zjemnění nehtů a jejich okolí. Pak opatrně ošetříme případnou ztvrdlou kůži pemzou nebo jemným pilníkem. Použijte krémy určené na hydrataci a krém určený na nehty. Jemně stiskněte kůži kde vám zarůstá nehet a také ho dobře natřete krémem. Vítaná je také masáž nohou, která uvolní napětí a působí relaxačně.

 

zarustajicinehet8

zarustajicinehet9

 

Sledujte varovné signály
Poslední naše rada je asi nejdůležitější. Pravidelnou kontrolou si můžete všimnout začínající zarůstání, díky čemuž můžete předejít mnoha dalším problémům, jakož i nepříjemné bolesti. Rovněž ale můžete zpozorovat i jiné problémy.
Je známo, že lidé s cukrovkou mívají často problémy s nohama. Proto lidé s touto diagnózou by nohám a jejich pravidelné kontrole měli věnovat dostatek času. Podle americké diabetologické asociace, lidé s cukrovkou mají často problémy se ztrátou citu v nohou a také tvorbou mozolů a vředů.
Rovněž suché šupinky na nohou mohou indikovat poruchu se štítnou žlázou, případně velký klenbový oblouk na noze zase může směřovat k poškození nervů.
V každém případě, pokud problémy nezmizí do několika dnů, nebo se dokonce zhoršují, návštěvu lékaře rozhodně neodkládejte. V současnosti existuje mnoho efektivní lékařské postupy jak léčit zarůstání nehtu. Mnozí lidé se obávají návštěvy lékaře, protože se bojí že jim nehet vytrhnou. Nicméně není důvod se obávat. Trhání zarůstajících nehtů se praktikovalo zejména v minulosti a dnes se k němu přistupuje jen skutečně v krajních případech.
Míváte problémy se zarastajúcimi nehty? Máte nějaký jiný tip jak si poradit s touto nepříjemnou situací? Dejte nám vědět.