Ženy pozor! Tyto symptomy nemusíte vědomě vnímat. Přesto můžete trpět touto vážnou nemocíFibromyalgie je onemocnění svalů, kloubů a vazivových tkání. Tato nemoc se vyskytuje u 2-8 % světové populace a může přijít v každém věku. Postihuje častěji ženy než muže.

Zákeřnost této nemoci spočívá v tom, že její příznaky nemusíme vůbec vnímat. Často jsou totiž podobné každodenním neduhům. Ve skutečnosti můžou být znamením něčeho vážnějšího.

Tato choroba mlže ohrozit kvalitu osobního i profesního života člověka. Lidé mají hned několik příznaků. My si představíme ty nejtypičtější.

Rozhodně byste o nich měli vědět.

fibromyalgie1

 

 
Trvalá bolest celého těla

Části těla mohou bolet při dotyku nebo lehkém stisknutí. Lidé s fibromyalgií obvykle trpí bolestí kolem klíčních kostí, horní části hrudníku, zadní část krku, střed ramen, horní část zad, horní a střední část hýždí.

Únava

Neustálá únava je dalším klíčovým příznakem této choroby. Únava patří mezi nejčastější stížnosti pacientů s touto nemocí. Na rozdíl od běžné únavy, která může být popsána jako stav vyčerpání, únava související s fibromyalgií je doprovázena pocity deprese a často i vyhýbáním se sociální interakci.


Poruchy spánku

fibromyalgie2

 

 
Lidé s fibromyalgií mají potíže s usínáním, popřípadě mají problém si zdravý spánek udržet a probouzejí se s pocitem nevyspalosti a bez energie. U pacientů s fybromyalgií na jedné straně bolest zabraňuje spánku, a na druhé straně nedostatek spánku bolest zvyšuje.

Smyslové přetížení

Lidé, kteří trpí fibromyalgií jsou často citliví na nízké teploty, hluk, jasné světlo i pohyb. Ve skutečnosti je tento komplex poruchou spojenou s vyšší chemickou citlivostí (jsou přecitlivělí na některé chemické látky a vůně).

Syndrom dráždivého tračníku

Syndrom dráždivé tračníku je gastrointestinální porucha, která se projevuje průjmy, zácpou a bolestmi břicha. Je častější u žen než u mužů. Syndrom dráždivého tračníku a fibromyalgie se často vyskytují společně.

Je pravděpodobné, že pokud máte jeden z problémů, pravděpodobně máte i ten druhý.

Problémy s pamětí a koncentrací

V souvislosti s tímto problémem se objevilo spojení „fibro mlha“ nebo mentální mlha, která se tvoří v myšlení pacientů s fibromyalgií, a která jim brání se soustředit a pamatovat si věci. Pacienti zapomínají, pletou se jim jména a další podrobnosti. Často si všímají náhlé, značně snížené pozornosti.

Ranní ztuhlost

Pokud trpíte výše uvedenými příznaky a probouzíte se s pocitem ztuhlých kloubů a svalů, což vám znemožňuje se pohnout z postele, můžete trpět fibromyalgií. Ranní ztuhlost byla identifikována jako společný symptom u pacientů s fibromyalgií. Ranní ztuhlost navazuje na nekvalitní spánek a neustálé bolesti celého těla.

Loading...