Proč byl chléb za socialismu chutnější? Jako děti jsme si na něj dávali džem po obou stranáchVzpomínáte si ještě na chuť chleba, který se vyráběl ještě za dob socialismu? Málokteré z dětí vědělo z obchodu přinést celý bochník, protože byl tak dobrý. Doma se co nejšikovnější snažili dát si ho s džemem a mlékem aniž je viděli rodiče.

V dobách, kdy bylo po ruce jen trochu džemu, někteří to dělali tak, že si krajíc chleba namočili do vody a následně jej posypali cukrem. Při pomyšlení na chléb ve vajíčku s vanilkovým cukrem se nám sbíhají sliny ostošest.


Bohužel, dnešní děti už nemohou pocítit tu úžasnou chuť, která je známá nejednomu Dospělákovi. Důvodem je změna receptury a technologie přípravy.V minulosti se každý chléb vyráběl podle standardů, od kterých nebyla ani nejmenší možnost odchylky. Hlavním technologickým krokem je příprava chleba na kvásku. Nejprve se udělá těsto z větší části mouky (asi 60% z požadovaného množství), kvasnic a vody. Pak následoval dlouhý proces fermentace (přibližně 4 hodiny).

Když je těsto nakynuté, přidejte k němu zbytek mouky, margarín a cukr. Následuje další fáze fermentace (cca 1,5 hodiny). Je těžké si to představit, ale příprava jednoho chlebu trvala asi 7 hodin!


Dnešní výrobci tráveny tolik času na přípravu tohoto pečiva. Bochník se často vyrábí podle zrychlené technologie, která zkracuje čas přípravy na 3 hodiny.

Kvalitě chleba byla ovlivněna skutečností, že mnozí výrobci přestali používat margarín. Kvůli tomu ztratil chléb svou výraznější mléčnou chuť. Kromě toho, bylo důležité v jaké peci se chléb připravoval, předtím ho pekly v plynových pecích, při čemž se zachovala jemná kůrka a jemně pórovitá střídka chleba.Dnes je většina pecí na pečení bochníků elektrická, kvůli čemuž trpí i samotný chléb, protože jeho kůrka zůstane vysušená.

Také ho ani nikdo nebalil, protože všichni věděli, že doba skladování nesmí přesáhnout více než 24 hodin. V dnešní době je chléb zabalený a leží v regálech obchodů i 120 hodin.

Vzpomínáte si na chuť poctivě upečeného chleba? Podělte se o vaše dojmy níže!

loading...