Muž si svépomocí dokázal postavit krásnou chaloupku, na kterou neutratil více než 6750 KčNěkteří lidé jsou ohromně vynalézaví a svou šikovností dokáží vytvořit úžasné věci. Jedním z příkladů je i tento skromný domek, který svým vzezřením připomíná pohádkovou chaloupku. V tomto případě však nejde ani tak o vzhled, ale o způsob jeho stavění.

Tuto chaloupku postavil devětapadesátiletý bývalý učitel umění, Michael Buck. Je známý tím, že nikdy velmi nepreferoval moderní technologie či design. Měl zcela jiné zájmy – a to péče o zahradu, pěstování různých plodin a rostlin. Jeho velkým snem od dětství bylo si vlastnoručně postavit domeček z materiálů, které nabízí jen příroda. Řídil se starověkou stavbařskou technikou.

dum-levny1

 

 
Asi byste na první pohled neřekli, že tento malebný domek je vyroben pouze z recyklovaných a přírodních materiálů jako je hlína, sláma, bahno, dřevo, či rákosí. Podlahové desky našel Michael na skládce a skleněné okna jsou z čelního skla starého nepoužitelného náklaďáku. Střechu zhotovil z obrovských svazků rákosu, které sám nesl na zádech a stěnu tvoří bahenní-slaměná směs, která je zároveň dostačující izolací.

dum-levny2

 

 

I když Michael nezavedl do domu elektřinu, nechybí mu funkční kuchyň ani jídelna. Mělká šachta perfektně slouží jako lednice a voda mu teče přímo z nedalekého pramene. Je celý vytápěn krbem a vešla se sem dokonce i patrová postel. Domek je kompletně obyvatelný a sám Michael v něm přebýval poslední dva roky, nyní ho však pronajímá ženě, která pracuje na mléčné farmě. Nájemné mu tedy splácí čerstvým mlékem.

dum-levny3

 

 
Michael chtěl tedy jasně poukázat, že bydlení se dá opravdu vyřešit jinak, než platit obrovské sumy peněz či splácet hypotéky. Tato možnost zahrnuje ekologické a skromné ​​bydlení, ale největším plusem této stavby však je to, že celkové náklady Michaela vyšli kolem 250 €, což jistě překryje všechny nevýhody.

dum-levny4

Loading...