Který koberec je pro vás ten pravý? Víte, jaký materiál si vybrat?Koberce jsou stále oblíbeným designovým i praktickým prvkem v našich domácnostech. Pokud i vy máte v plánu si pořídit ten pravý, je třeba si kromě velikosti, typu a vzhledu položit také otázku, který materiál bude právě pro vaše potřeby ten ideální.

„Materiál ovlivňuje řadu velice podstatných vlastností koberce. Někteří z nás ocení vlněné koberce, které mají schopnost pohltit prach. Alergik by však tento materiál ve svém bytě nemusel dobře snášet, takže pro něho bude vhodnější koberec z umělých vláken,“ vysvětluje Michal z portálu Biano.cz.

Koberec si můžete vybrat vyrobený z různých druhů přírodních i umělých vláken, z nichž každý má své výhody i nevýhody. Pokud se v nich neorientujete a stále nevíte, který vybrat, s řešením vám může pomoci tento článek připravený ve spolupráci s odborníky z portálu Biano.cz, online nákupní galerie plné nábytku, dekorací a dalších nezbytností do domácnosti.

Koberce z přírodních vláken

5a70c793d1-600x600

Pokud se chcete cítit jako králové a dopřát si špetku luxusu, je na místě zvolit přírodní materiály, jež díky své dlouholeté tradici a rokům věnovaným vylepšování jejich výroby patří k těm nejkvalitnějším kobercům vůbec.

Výhody:

 • Výborně izolují
 • Jsou odolné proti nečistotám
 • Po působení vysoké a dlouhodobé zátěže mají schopnost vrátit se do jejich původního stavu a tvaru
 • S celoplošnými koberci máte vyváženější vlhkost v místnosti

Nevýhody:

 • Finanční investice je vysoká
 • Údržba koberců není jednoduchá
 • Koberce mohou časem začít línat

Nad jakými přírodními materiály můžete uvažovat a jaké vlastnosti mají?

BAVLNA – dlouhá výdrž, voděodolnost

PŘÍRODNÍ HEDVÁBÍ – lesk, díky němuž vynikají i velice jemné vzory, odolnost (pokud ji nenaruší vlhkost), vysoká cena

VLNA – skvělý izolant, schopnost tlumit hluk, pohlcovat prach, zlepšit akustiku, neodolává znečištění, nevhodná pro alergiky

MOŘSKÁ TRÁVA – použití u kusových koberců, nízká životnost, jednoduchá na údržbu

SISAL – také používán u kusových koberců, odolnost, vysoká cena

 

Koberce ze syntetických vláken

721724f5c1-600x600

Pokud jste alergik, nechcete vyhazovat vysoké částky za přírodní koberce nebo zkrátka požadujete od koberců jiné vlastnosti, které vám přírodní vlákna nemohou nabídnout, koberec z umělých vláken bude tou správnou volbou.

Výhody:

 • Vzhledem k výrobním nákladům a postupům nízká cena a nepřeberné množství barev a vzorů
 • Tvarová stálost vláken
 • Odolnost proti roztočům

 

Nevýhody:

 • Snadné opotřebení v místech, kde je koberec více zatěžován
 • Krátká životnost

Mezi jakými druhy syntetických materiálů můžeme vybírat a které vlastnosti jsou pro ně typické?

POLYAMIDOVÁ VLÁKNA – výborné izolanty tepla i zvuku (jsou tedy vhodné pro vnitřní i venkovní použití), dají se snadno obarvit, díky čemuž jsou vhodné pro koberce s rozličnými vzory a barvami, relativní regenerace po zatížení

POLYPROPYLENOVÁ VLÁKNA – nízká cena, blednutí vláken, náchylná ke znečištění, užití spíše k dekorativním účelům

POLYESTEROVÁ VLÁKNA – odolnost proti skvrnám, barevná stálost, ekologická výroba (z tříděných PET lahví, takže se jako bonus můžete podílet na zužitkování recyklovaných materiálů)

POLYAKRYLOVÁ VLAKNA – hřejivost, příjemné na dotek, vlastnosti podobné přírodním materiálům, vysoká životnost barevných vláken, často mají také atest pro kolečkové židle.

Loading...