6 důvodů, proč byste měli začít spát na levém boku, které pocházejí ze starověké Indie


Spánek je pro člověka velmi důležitá věc nejen pro fyzickou, ale i pro duševní pohodu. Jak se však uložit do postele tak, aby to bylo pro naše tělo a mysl co nejprospěšnější? Stává se nám to všem. Přestože máme za sebou dlouhý spánek, máme pocit, jakoby jsme prohýřili celou noc. Jaký je tedy ten správný recept na kvalitní a zdravý spánek?

Podle několika výzkumů je klíčem ke zdravému a kvalitnímu spánku spaní na levém boku. Tato myšlenka vychází z Ayurveda, systému zdravotních postupů, který je uznán Světovou zdravotnickou organizací. Ayurveda pochází z Indie a jejím hlavním cílem je celková prevence proti různým nemocem a zdravotním potížím. Spánek na levém boku přináší podle Ayurveda zlepšení zdravotního stavu v oblasti trávení, bolesti zad, či onemocnění srdce.

lymfatický systém

Levá strana našeho těla je lymfatickou stranou. Podle Ayurveda, ale i západní medicíny, podporuje spánek na levém boku čištění těla pomocí lymfatického systému od nečistot a toxinů. Naopak spánek na pravém boku činnost lymfatického systému zpomaluje.

trávení

Poloha na levém boku je pro náš trávicí systém zcela nejpřirozenější. Díky gravitaci se totiž natrávená potrava snáze během noci dostane do tlustého střeva. Navíc je levý bok přirozený i pro umístění žaludku či slinivky, které v takové poloze pracují o něco efektivněji.

srdce

Znovu hraje nejdůležitější roli gravitace. Při spánku na levém boku totiž pasivní pomáháte svému srdci rozvádět krev do celého těla. Kvůli gravitaci má srdce při uvolňování krve zlehčeny úkol a tím si během noci o něco snižujete krevní tlak.

Těhotenství

spanekvlevo1

 

 

Spánek, ale i relax na levém boku, je pro těhotné ženy nadprůměrně prospěšný. Znovu v tom hraje hlavní roli krevní oběh. Poloha na levém boku zlepšuje průtok krve do dělohy, ledvin, a také přímo k plodu. Tato poloha navíc eliminuje možnost, že by děloha tlačila na důležitou játra.

pálení žáhy

Gastroenterologové přišli na propojení mezi spánkem či odpočinkem na levém boku a pálením žáhy. Kvůli přirozené poloze žaludku při ležení nalevo je tato poloha prospěšná i při takových problémech. Když vás bude příště pálit žáha, určitě to vyzkoušejte. Stačí 10 minut odpočinku na levém boku a vše by se mělo zlepšit.

bolest zad

Woman rubbing aching back
Woman rubbing aching back


 

 
 

Pokud vás často pobolívá páteř, zkuste změnit režim spánku a začněte spát na levém boku. I když to nemá žádné zvláštní výhody, jedna se přece najde. Jde o to, že pokud změníte polohu spánku, zmenší se tlak na vaši páteř a ta se vám pořádně odvděčí.

 

Loading...

Důvod, proč musíte po s*xu čůrat. Tohle jste nevěd...
views 0
Vyprazdňování je naprosto základní součástí našeho života. Víte, že močení po s*xu má dost jasný zdravotní důvod? Močení po pohlavním styku není jen...
Po přečtení tohoto článku si už nikdy nevezmete mo...
views 1
Špatné návyky si člověk vytváří snadněji než ty užitečné. // Jít na toaletu s telefonem vyžaduje vaši plnou pozornost a pokud jste se v ...
To, co se stane, když si přiložíte použitý čajový ...
views 0
Máte rádi čaj? Pokud ano, co děláte s čajovými sáčky po vyluhování? Asi jako většina z nás jejich také vyhodíte. Věděli jste, že děláte tak trochu chy...
Máte problém se suchou pokožkou nebo Vám padají vá...
views 0
Víte co jsou to vitaminy? Musíme si uvědomit, že vitaminy jsou organická chemická sloučenina, životních důležitých živin, které náš organismus nutně p...
Stlačila si každý den ucho se skřipcem. Podívejte ...
views 1
V dnešní uspěchané době, často zapomínáme na to, že bychom si měli najít čas i na sebe. Relax, masáž, wellness ... no vzpomeneme si na to po těžkém dn...